Ön çapraz bağ yetmezliklerinde üç farklı cerrahi tekniğin sonuçlarının karşılaştırılması
Comprassion of three different surgical techniques in anterior cruciate ligament deficiency
- Tez No: 376941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER GÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Günümüzde spor yapanların ve yapılan spor çeşitliliğinin artması sonucunda diz eklemi, en sık yaralanan eklem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ön çapraz bağ yırtığının tedavisi konservatif ve cerrahi olmak üzere iki ana başlıkta toplanmaktadır. Artroskopik cerrahi tekniklerdeki gelişmeler sonucu ön çapraz bağ yırtığında cerrahi tedavi daha sık uygulanır hale gelmiştir. Yine son yıllarda ön çapraz bağın anatomisinin ve fonksiyonel yapısının daha iyi anlaşılması farklı cerrahi tekniklerin gelişmesine neden olmuştur.2004-2009 yılları arasında kliniğimizde ön çapraz bağ yırtığı tanısı ile artrokopik cerrahi rekonstrüksiyon uygulanan 50 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastaların 18 tanesine tek demet hamstring tendon grefi ile, 17 tanesine çift demet hamstring tendon grefti ile 15 tanesine de patellar tendon ortogrefti ile rekonstrüksiyon yapılmıştır. Hastalar; yaş, travma şekli, dominant- nondominant taraf diz, travmadan cerrahiye kadar olan süre, postoperatif takip, preoperatif ve postoperatif diz insitabilite testleri (Lachman, Pivot Shift ), IKDC ile subjektif diz değerlendirme skoru ve diz değerlendirme grubuna göre, postoperatif diz önü ağrısı ve KT-2000 ölçümleri açısından (normal diz ve gruplar arasında) karşılaştırıldı ve son değerlendirmede gruplar arasında tüm parametrelerde anlamlı fark saptanmadı.Sonuç olarak çift demet ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu son yıllarda cerrahlar tarafından gittikçe tercih edilen bir yöntem halini almaktadır. Bizim çalışmamızda klinik değerlendirmede ve rotasyonel stabilite değerlendirmeleri açısından fark saptamamış olmamıza rağmen, hasta sayımızın literatürdeki karşılaştırmalı çalışmalardan az olmasından dolayı özellikle Pivot Shift açısından çift demet ön çapraz bağ rekonstrüksiyonun daha iyi klinik sonuçları olduğuna inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Today, a result of increasing the diversity of sports, the knee joint to be the most commonly injured joint. Conservative and surgical treatment of anterior cruciate ligament rupture is collected in two main headings. Arthroscopic anterior ligament reconstruction as a result of advances in surgical techniques and surgical treatment have become more frequent. However, in recent years, better understanding of the anatomy and functional structure of anterior cruciate ligament, different surgical techniques have been developed.Between the years 2004-2009 arthroscopic anterior cruciate ligament reconstruction surgery were performed to 50 patients. Single bundle hamstring autografting was use in 18 knees. In 17 knees; double bundle hamstring autografting was used and bone-patellar tendon-bone autografting was used in remained 15 knees. The patients were compared with; age, trauma type, side of knees, before surgery. At last follow-up, for comparising between preoperative and postoperative periods, IKDC scores, knee instability tests and KT-2000 were used. Although we determineted beter scores in double bundle graft group especially in rotatuar instability evaluation, therewas no statiscially significant difference between groupsIn recent years, double-bundle anterior cruciate ligament reconstruction has increasingly become a preferred method by surgeons. In our study although we could not obtain significant difference between groups, we detected beter scores in double bundle graft group. We thing that; double bundle graft in anterior cruciate ligament surgery can obtain beter rotational stability than other current techniques