Mekanik mitral kapak protezi taşıyan hastaların varfarin kullanımının değerlenditrilmesi
Mekanik mitral kapak protezi taşiyan hastalarin varfarin kullaniminin değerlenditrilmesi
- Tez No: 376948
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ EKREM KÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Mekanik protez kullanılarak yapılan mitral kapak replasmanı mitral kapak hastalıklarının tedavisinde önemli bir yer tutmaktadır. Mekanik kalp kapağı taşıyan hastaların yaşam boyu antikoagülan tedavi altında tutulması yerleşmiş bir uygulamadır. Varfarin uzun süreli antikoagülasyonda kullanılan en yaygın oral antikoagülandır. Varfarin aşırı dozunun veya yetersiz kullanımının yol açtığı komplikasyonlar bu hastalarda önemli post-operatif mortalite ve morbidite nedenleri arasında yer alır.Bu çalışmada mekanik mitral kapak protezi taşıyan hastaların hastalıkları ve varfarin kullanımı konusundaki bilgi düzeyleri ve tavırları ile, ameliyat sonrası antikoagülasyon tedavisiyle ilişkili komplikasyonların değerlendirilmesi amaçlandı.Tokat ilinde yaşamakta olan mekanik mitral kapak protezi taşıyan 168 hastaya, geçirdikleri ameliyat, bunun gerektirdiği post-operatif antikoagülan tedavinin önemi ve sürdürülme şekli hakkındaki bilgileri ile bu konudaki tavırlarını sorgulayan 18 soruluk bir anket uygulandı. Hastaların ameliyatları hakkında doktorları ile görüşmüş olmalarının, ameliyat hakkında yeterli bilgi sahibi olmalarını sağlamasa da, antikoagülan tedavinin özellikleri hakkındaki bilgilerini arttırdığı, bu tedaviyi daha düzenli ve doktor kontrolu altında sürdürmelerine yardımcı olduğu, komplikasyon görülme sıklığının antikoagülasyon konusundaki bilinç düzeyi ve doktor kontrollarına uyma derecesi ile orantılı olarak azaldığı gözlendi.Sonuç olarak, mitral kapak replasmanı sonrasında hastaların tıbbi durumları ve tedavileri üzerinde bilgi sahibi olmalarının tedavi sonuçlarını olumlu etkileyebileceği, ancak bu bilgilendirmenin yeterli düzeyde olmadığı izlenimi edinildi.
Özet (Çeviri)
Mitral valve replacement using mechanical prostheses occupies an important place in the treatment of mitral valve disease. Life-long anticoagulation is needed to avoid fatal valve thromboses after mechanical mitral valve replacement. Warfarin is the most common anticoagulant used in long-term anticoagulation. Complications due to inappropriate use of warfarin, overdosage as well as insufficient use, may be a substantial cause of mortality and morbidity in the post-operative period.In this study, the relationship of patients? awareness of their medical condition and of the significance of post-operative anticoagulation with their practice of warfarin use, and with the frequency of complications related to anticoagulation is investigated.168 patients with a mechanical mitral valve prosthesis living in Tokat province of Turkey are presented with a questionnaire probing the patients? knowledge on the operation and the importance and potential hazards of anticoagulant therapy, the details of their warfarin use practice and the anticoagulation related complications they had. Being informed by the surgeon in the peri-operative period improved the patients? knowledge on anticoagulation and their compliance in adequate warfarin therapy. Anticoagulation related complications were less frequent in patients who were aware of the importance of anticoagulant therapy, and used warfarin under regular medical supervision.In conclusion, efforts to increase patients? awareness on their medical condition and treatment may improve the patient cooperation and reduce complications in the long-term following mitral valve replacement