Parsiyel mesane çıkım obstrüksiyonu oluşturulan rat modelinde omega-3 ve interferon alfa 2B verilmesinin mesane yapısı üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluating of the effects of omega-3 and interferon alpha 2B on bladder structure in a partial bladder outlet obstruction induced rat model
  1. Tez No: 376949
  2. Yazar: FATİH FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT ULUOCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Parsiyel mesane çıkım obstrüksiyonu (PBOO) mesane hasarını da içeren ve etiyolojisinde BPH, üretral striktür ve üretral meatus darlığı gibi çeşitli faktörlerin görülebildiği bir durumdur. İskemi reperfüzyon hasarı, parsiyel mesane çıkım obstrüksiyonundan sonra mesane disfonksiyonunun ilerlemesinde major etiyolojik faktörlerden biri olup kısmen de olsa serbest radikallerin üretimi ile meydana gelmektedir. Bu çalışmada PBOO oluşturulan rat modelinde interferon alfa 2b ve omega 3 ün mesane yapısı üzerinde oksidatif stres, inflamasyon ve fibrozis ile ilgili etkileri araştırıldı.Çalışmamızda lokal etik kurul onayı alındıktan sonra ağırlıkları 300-350 gr arasında değişen 4.5-5 aylık toplam 35 Wistar cinsi albino rat kullanıldı. Parsiyel üretral obstrüksiyon oluşturulan ratlara günlük olarak oral omega 3 ve deri altına interferon alfa 2b uygulandı. Ratlar randomize olarak 5 gruba ayrıldı. Birinci grup (n=7) sadece sistektomi yapılan kontrol grubu iken, ikinci grup (n=7) PBOO oluşturulan grup idi ve bu grupta üretra çevresine 4/0 absorbe olmayan polyester sütur yerleştirilerek 28 gün boyunca takip edildiler. Üçüncü grup (n=7) PBOO oluşturulan ve oral yolla 5 ml/kg/gün dozunda omega 3 verilen gruptu. Dördüncü grup (n=7) PBOO oluşturulan ve subkütan yolla 100.000 IU/rat dozunda interferon alfa 2b verilen grup iken, beşinci grup (n=7) ise PBOO oluşturulan, sonrasında omega 3 ve interferon alfa 2b verilen grup idi. Deneysel çalışmanın sonunda PBOO oluşturulan gruplarada sistektomi yapıldı ve mesane dokuları immunohistokimyasal olarak incelendi. Malondialdehit (MDA), protein karbonil seviyeleri serumda ve dokuda ölçüldü. Ayrıca mesane dokusunda süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), Katalaz aktiviteleri ve nitrik oksit (NO) seviyeleri ölçülürken, serumda ise SOD, GSH-Px ve NO seviyeleri ölçüldü ve istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Omega 3 ve interferon alfa 2b nin antioksidan özellikleri, enzimatik ve enzimatik olmayan antioksidan sistemi de içeren araştırma yapıldı.Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında grup 2'deki doku ağırlıklarının anlamlı olarak daha yüksek olduğu ve omega 3 ve interferon alfa 2b uygulanmasının doku ağırlıklarını anlamlı olarak azalttığı gözlendi (p=0.002). Grup 2'de doku SOD seviyesinin kontrol grubu ile kıyaslandığında anlamlı olarak arttığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Partial bladder outlet obstruction (PBOO) can be seen due to various etiologic factors such as benign prostatic hyperplasia (BPH), urethral stricture, stenosis of meatus externus and it has been implicated in bladder damage. Ischemia/reperfusion injury is a major etiological factor in the progression of bladder dysfunction after PBOO and it is partly mediated by the generation of free radicals. In this study, the effect of omega 3 and interferon alpha 2b on oxidative stress, inflammation and fibrosis in bladder structure in a PBOO rat model was investigated.After the approval of the study by the local ethical committee, 35 male Wistar albino rats, 4.5?5 months old and weighing 300?350 g, were used in the study. Oral omega 3 were given and subcutaneous injections of interferon alpha 2b were administered to these partially urethral obstructed rats. The rats were randomly divided into five groups. In group 1 (n=7), the control group, cystectomy was performed after sham operation. In group 2 (n=7), partial bladder outlet obstruction was induced surgically by placing a 4/0 non absorbable polyester suture and maintained for 28 days. In group 3 (n=7), omega 3 + PBOO group, oral omega 3 5 ml/kg/day were given 28 days. In group 4 (n=7), the Interferon alpha 2b + PBOO group, Interferon alpha 2b were administered subcutanously 100.000 IU/rat. In group 5 (n=7), both omega 3 and Interferon alpha 2b were given to the PBOO group. At the end of the experimental period, cystectomies were performed for all the rats and immunohistochemical analysis of the rat bladder tissues were performed. Levels of malondialdehiyde (MDA), protein carbonyl (PC) were measured in bladder tissue samples and serum of all the rats. In the serum and bladder tissues SOD, GSH-Px, catalase activities and NO levels were also measured and compared statistically. Also investigations were carried out involving the enzymatic and non-enzymatic antioxidant system to study the antioxidant properties of omega 3 and interferon alpha 2b.Increased bladder weight in PBOO group in comparison to control group was decreased by administration of omega 3 and interferon alpha 2b (p=0.002). It was detected that the tissue SOD level was significantly higher in group 2 in comparison to the control group.