Prostatik adenokarsinomalarda immunohistokimyasal yolla fas, fasl, flıp ve TRAİL-R3 analizi
The analyses of fas, fasl, FLİP and trail-R3 by immunohistochemistry in prostatic adenokarsinomas
- Tez No: 376947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞİT DOĞAN KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Üroloji, Pathology, Urology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Apopitoz sürecinin prostat glandının normal fizyolojisinde oynadığı rol, apopitozun prostat kanseri gelişiminde de rol alabileceğine işaret etmektedir. Prostat karsinogenezinde apopitoz sürecinin birçok noktasında sapmalar olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada benign ve malign prostatik epitelyal lezyonlarda özellikle ekstrinsek apopitoz sürecini değerlendirerek, benign-malign prostat parankim lezyonları spektrumunda apopitoz sürecindeki değişimleri ortaya koymaya çalıştık.Çalışmaya Patoloji Anabilim Dalı arşivinde yer alan 2007-2011 yılları arasında tanısı konmuş 20 BPH, 20 LGPİN, 8 HGPİN ve 82 PCa dâhil edildi. PCa grubu Gleason grade kategorilerine göre; 26 olgu (%31,7) grade II, 24 olgu (%29,3) grade III ve 32 olgu (%39) grade IV olacak şekilde dağılım gösterdi. Apopitoz süreci Fas, FasL, TRAIL-R3 (DcR1) ve FLIP primer antikorları ile immünohistokimyasal yolla analiz edildi. Fas ve FasL analizlerinin değerlendirilmesinde boyanma yaygınlığı ve şiddeti semikantitatif olarak ayrı ayrı değerlendirildi ve her iki skor toplanarak total skor belirlendi. Total skoru 4 ve üzeri olanlar pozitif olarak kabul edildi. Fas ve FasL antikorları için hem glandüler alanlar hem de stromal alanlar ayrı ayrı analize alındı. Analizler sırasında nükleer boyanmanın dikkati çekmesi nedeniyle glandüler alanlarda nükleer boyanma dikkate alındı, %10 ve üzeri değerler pozitif nükleer boyanma olarak kabul edildi. DcR1 ve FLIP glandüler alanlarda değerlendirildi. Glandüler alanların %5 ve üzeri pozitif sitoplazmik boyanmaları, FLIP ve DcR1için pozitif olarak kabul edildi. Verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi (one-way ANOVA) ve Ki-kare testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The role of apoptosis process in normal physiology of prostate gland is pointed that it might be a role in prostate carcinogenesis. Many aberrations in normal apoptosis process have been showed in prostate carcinogenesis. In this study, we want to reveal the probable changes in apoptosis process, especially extrinsic apoptosis route, in benign and malign lesions of prostate parenchyma.Twenty cases of BPH, 20 cases of LGPIN, 8 cases of HGPIN and 82 cases of PCa were included in this study. These cases were in archive of Department of Pathology and diagnosed by 2007 to 2011. PCa group were categorized by Gleason grade; 26 cases (31, 7%); grade II, 24 cases (29, 3%); grade III and 32 cases (39%); grade IV. Apoptosis process was immunohistochemically analyzed by primary antibodies of Fas, FasL, TRAIL-R3 (DcR1) and FLIP. In the evaluation of Fas and FasL analyses, extensivity and intensity of immunostaining were semiquantitatively evaluated. The scores of extensivity and intensity were sum and total score was obtained. Score of 4 and more ones than 4 were accepted as positive immunostaining. Both glandular and stromal areas for Fas and FasL antibodies were analyzed. Nuclear immunostaning in glandular areas were taken into consideration as nuclear staining was noted during the evaluation. Ten per cent and more than this value were accepted as positive nuclear immunostaining. DcR1 and FLIP were evaluated in glandular areas and more than 5% of cytoplasmic immunostaining in glandular areas was accepted as positive immunostaining for FLIP and DcR1. One-way ANOVA and Chi-square test were used for data analysis.