Tıkanma sarılığında sildenafil sitratın karaciğer morfolojisi ve fonksiyonları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of sildenafil sitrate on liver functions and morphology in obstructive jaundice
  1. Tez No: 376953
  2. Yazar: TAMER ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FAİK ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tıkanma sarılığı safra yolları ağacının herhangi bir yerinde akımın engellenmesi ve safranın bağırsağa aktarılamaması olarak tanımlanır. Amacımız sıçanlarda oluşturulan deneysel tıkanma sarılığı modelinde oral yoldan verilen günlük 10 mg/kg sildenafilin karaciğerde ortaya çıkan fonksiyonel ve yapısal değişiklikler üzerine olan etkilerinin araştırılmasıdır.Çalışmada toplam 62 adet 250-350 gr ağırlığında, erkek Wistar-albino sıçan kullanılmıştır. Kontrol ve deney grupları toplam altı grup (Grup 1-6 sırasıyla Sham 10; Sham 28; Kontrol 10; Kontrol 28; Sildenafil 10 ve Sildenafil 28) olarak tanımlandı. Sham gruplarında (Grup 1 ve 2) laparatomi sonrasında sadece koledok diseksiyonu yapılırken kontrol ve sildenafil gruplarında ise deneysel tıkanma sarılığı oluşturuldu. Sildefanil sitrat sakrifikasyon zamanına kadar operasyon gününden başlayarak 10 mg/kg dozunda içme suyunda her gün aynı saatte gavaj ile verildi. Sham, kontrol ve sildenafil grubundaki sıçanlar çalışma dizaynına göre 10. ya da 28. günde sakrifiye edilerek karaciğer fonksiyonlarının biyokimyasal analizleri ve karaciğerdeki yapısal değişikliklerin histopatolojik olarak değerlendirmesi için kan ve doku örnekleri alındı.10. günde bakılan Sildenafil ile tedavi edilen grupta AST ve direkt bilirübin seviyeleri değerlendirildiğinde, kontrol grubuna göre bir azalma olmasına rağmen bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü (p=0.423). ALT seviyelerinde sildenafil ile tedavi edilen gruplarda kontrol grubuyla arasında bir fark görülmedi (p=0.661). ALP ve total bilirübin seviye ölçümlerinde tüm gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görüldü (p0.05) Sildenafil uygulanan gruplar kendi aralarında değerlendirildiğinde ise karaciğer fonksiyon testleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görüldü (p>0.05).10. günde duktal proliferasyon kontrol grubu ile sildenafil grubu arasında istatistiksel bir fark yoktu (p>0.05) Kolestaz, fibrozis, inflamasyon ve nekroz açısından tüm gruplarda istatistiksel bir fark saptandı (p0.05) İstatistiksel olarak kolestaz şiddetinde, fibrozis , inflamasyon, nekroz anlamlı bir azalma olduğu görüldü (p0.05).Bu çalışma sıçanlarda oluşturulan deneysel tıkanma sarılığında günlük 10 mg/kg sildenafilin oral yolla 10 ve 28 gün süreyle kullanımının tıkanma sarılığına bağlı ortaya çıkan karaciğer fonksiyonel ve yapısal değişikliklerini düzeltebildiğini göstermiştir. Ancak sildenafilin tıkanma sarılığındaki etkinliğinin moleküler düzeyde daha detaylı araştırılması ve klinik uygulamalardaki rolünün belirlenmesi açısından daha fazla çalışma yapılması gerekir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIntroductionObstructive jaundice is defined as the cessation of bile flow to the intestine in any place of biliary tree. We aimed to investigate the effect of 10 mg/kg sildenafil on the structure and function of liver in a rat model of obstructive jaundice.Material and MethodA total of 62 male Wistar albino rats weighing 250-350 gr was distributed evenly into 6 different groups. The groups were Sham 10; Sham 28; Control 10; Control 28; Sildenafil 10 ve Sildenafil 28 defined from 1 to 6 respectively. While in Sham Groups (Grup 1 ve 2) only the dissection of common bile duct was performed, an experimental obstructive jaundice by ligating the common bile duct was instituted in control and sildenafil groups during laparotomy. 10 mg/kg sildefanil citrate in drinking water was delivered through mouth after the operation until sacrification. Rats were sacrificed either 10th or 28th days according to the study design. Blood and tissue samples from liver were obtained to perform biochemical and histopathological analysis to study functional and structural changes in the liver.ResultsAt 10th day AST and direct bilirubin levels were lower in sildenafil-treated group than the control although the difference was insignificant(p=0.423). There was no difference between sildenafil-treated and control groups with regard to ALT levels(p=0.661). ALP ve Total bilirübin levels among groups were statistically different(p0.05). At 10th day, the ratio of ductal proliferation was not different between control and sildenafil-treated groups(p>0.05) Significant differences were observed among groups with regard to cholestasis, fibrosis, inflammation and necrosis(p0.05) However the severity of structurel changes (including cholestasis, fibrosis, inflammation and necrosis) in liver after obstructive jaundice except edema reduced significantly (p0.05).Conclusion :The study showed that oral administration of 10 mg/kg sildenafil drammatically reverses the biochemical and histopathological changes induced by obstructive jaundice in rats.