Lomber spinal stenoz tanısı olan bireylerde dengenin değerlendirilmesi
Assessment of balance in patients with lumbar spinal stenosis
  1. Tez No: 376976
  2. Yazar: HAVA BAKAN BEKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Lomber spinal stenoz yaşlılarda bel ve bacak ağrısının sık görülen nedenidir. Lomber spinal stenozlu hastalarda yürüyüş mesafesindeki azalma ve denge problemleri ciddi özürlülüğe neden olabilir. Çalışmamızda amaçlar: lomber spinal stenoz tanısı olan hastalarda yürüyüş mesafesi ve dengenin değerlendirilmesi, nörojenik kladikasyon yakınması olan ve olmayanlarda dengenin karşılaştırılması, yürüyüş mesafesiyle ve diğer yakınmalarla denge arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır.Çalışmaya klinik ve radyolojik olarak lomber spinal stenoz tanısı almış 50 yaş ve üzeri 30 hasta dahil edilmiştir. Demografik bilgiler, yakınmalar, tıbbi öykü, ağrı çizimi, Oswestry Özürlülük İndeksi, vizüel analog skalayı içeren anket formunun doldurulmasından sonra hastaların fizik muayenesi yapılmış ve Biodex Denge Sistemi SD cihazı kullanılarak denge değerlendirilmiştir.Çalışmada kadınlarda yürüme testi skoru ve Oswestry Özürlülük İndeksi skoru erkeklere kıyasla daha yüksek bulundu. Yaş arttıkça Berg denge testi skorunun azaldığı; yürüme testi skoru, düşme riski indeksi ve medio-lateral stabilite indeksinin ise arttığı görüldü. Oswestry Özürlülük İndeksi skoru ile vizüel analog skala ve yürüme testi skoru arasında pozitif korelasyon, Berg denge testi skoru ile negatif korelasyon vardı. Düşme riski indeksi, stabilite indeksi, yürüme testi skoru ve antero-posterior stabilite indeksi ile pozitif korelasyon gösteriyordu. Nörojenik kladikasyon olan ve olmayan hastalar karşılaştırıldığında; nörojenik kladikasyonu olanların daha yüksek vizüel analog skala değerlerine ve yürüme testi skorlarına sahip olduğu görüldü (p0,05). Oswestry Özürlülük İndeksi skoru ise nörojenik kladikasyonu olan hastalarda daha yüksekti (p=0,004).Nörojenik kladikasyonu olan hastalar kladikasyon olmayanlara göre daha fazla ağrı ve özürlülüğe sahip olabilir. Bu hastalarda yürümenin değerlendirmesi, denge sorunlarının tespitinde kolay uygulanabilir kullanışlı bir gereç olabilir.
Özet (Çeviri)
Lumbar spinal stenosis is a common cause of low back and leg pain in elderly. Decrease in walking distance and disturbance of balance may result in severe disability in patients with lumbar spinal stenosis. Objectives our study were to evaluate the walking distance and balance in patients diagnosed as having lumbar spinal stenosis, to compare the balance between patients with nuerogenic claudication and patients without leg pain and to assess the relationship between balance, walking and other complaints.Thirty patients (50 years of age and older) with clinical and radiological diagnosis of lumbar spinal stenosis were enrolled into the study. Patients were examined after they complete the questinnaire consisting of demografic variables, complaints, medical history, pain drawing, Oswestry Disability Index and visual analog scale, balance was assessed using Biodex Balance System SD.In this study, Walking Test score and Oswestry Disability Indeks score were higher in women copared to men. Berg Balance Test score decreased, Walking Test score, fall risk index and mediolateral stability index increased with increasing age. Oswestry Disability Index was positively corelated with visual analog scale and Walking Test score, and negatively with Berg Balance Test score. There was a positive corelation between fall risk index, stability index, Walking Test score and anteroposterior stability index. Compared to the patients without neurogenic claudication, patients with neurogenic claudication had higher visual analog scale scores and Walking Test score were also higher (p0.05). Oswestry Disability Index score was higher in patients with neurogenic claudication (p=0,004).Patients with neurogenic claudication may have more pain and disability compared to patients without neurogenic claudication. Assesment of walking might be useful and easily applicable instrument to determine the balance problems.