Koroner yavaş akım tespit edilen olgularda ventrikül diyastolik işlevleri ve miyokardiyal performans indeksinin doku doppler ve konvansiyonel ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Assesment of ventricular diastolic function and myocardial performance index in patients with slow coronary flow with tissue doppler and conventional echocardiography
  1. Tez No: 376975
  2. Yazar: FATİH ALTUNKAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Mekanik bir darlık olmaksızın epikardiyal koroner damarların anjiyografi sırasında geç opasifiye olması yavaş koroner akım olarak tanımlanmaktadır. Biz, bu çalışmada yavaş koroner akımı olan hastaların ventrikül diyastolik işlevlerini ve miyokardiyal performans indeksini doku Doppler ve konvansiyonel ekokardiyografi ile değerlendirmeyi amaçladık. Çalışma grubuna yavaş koroner akımı olan 35 hasta (20 erkek, ortalama yaş 55 ± 11); epikardiyal koroner arterleri normal olan 35 kişi (14 erkek; ortalama yaş 54 ± 9 yıl) de kontrol grubu olarak alındı. Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
Slow coronary flow is an angiographic phenomenon characterized by delayed opacification of epicardial coronary arteries in the absence of mechanical obstruction. We aimed to investigate ventricular diastolic function and myocardial performance index (MPI) in patients with slow coronary flow with Tissue Doppler and conventional echocardiography. The study group consisted of 35 patients with slow coronary flow (20 men, mean age 55 ± 11). 35 individuals (14 men, mean age 54 ± 9 years) with normal epicardial coronary arteries formed control group. The groups were similar in terms of age and gender distribution.