İntrakraniyal dural venöz sinüslerin iki boyutlu time-of-flight manyetik rezonans venografi ve kontrastlı üç boyutlu spoiled gradient recalled manyetik rezonans venografi ile karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Two dimensional time-of-flight magnetic resonance venography versus contrast-enhanced three dimensional spoiled gradiend recalled magnetic resonance venography in intracranial dural venosus sinuses
  1. Tez No: 376988
  2. Yazar: ÇAĞLAR DENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Dural venöz sinüsler, beyni etkileyen çeşitli patolojik durumlarda direkt veyaindirekt yolla rol oynarlar. Serebral ven konfigürasyonları arterlerden bağımsız vesadece bireyler arasında değil, aynı kişinin her iki hemisferinde de farklılıklargösterir. Bu durum serebral venlerin sınıflamasını zorlaştırmaktadır. Dural venözsinüsler kadaverik-anatomik spesmen çalışmaları ile değerlendirilebildiği gibi, DSA,BTA, MRA tetkikleri ile değerlendirilebilir.Çalışmamıza, Mayıs 2008-Haziran 2011 tarihleri arasında konvansiyonelbeyin MRG serileri yanında T1 ağırlıklı 3B SPGR sekansı ile elde olunmuş kontrastlıkranial MR tetkiki ve 2B TOF MRV sekansı ile elde olunmuş serebral venöz MRAtetkiki uygulanmış 44'ü erkek, 66'sı kadın toplam 110 hasta dahil edildi. Her hastadadural venöz sinüslerin agenezi, hipoplazi ve varyasyonları sınıflandı. 3B SPGR MRVve 2B TOF MRV'de dural venöz sinüslerin çapları, İS varlığı, AG varlığı araştırıldı.3B SPGR MRV'de AG'lerin volümü, sinüsdeki yerleşim yeri, kaç tane olduğu, yaş,cinsiyet, torkular Herofili tipi ile ilişkisi incelendi. 2B TOF MRV tetkikinde flow gapvarlığı ile hangi sinüslerde görüldüğü, sinüsün neresinde ve ne kadar uzunluktaolduğu, yaş aralığı, cinsiyet ve tiplendirme ile ilişkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
Dural venous sinuses have either a direct or an indirect influence on variouspathological conditions affecting the brain. Configurations of cerebral veins varyamong individuals independently from the arteries, even in each hemisphere of thesame patient. This situation makes it difficult for the classification of the cerebralveins. Dural venous sinuses can be assessed by cadaveric-anatomic specimen studiesas well as DSA, CTA and MRA tests.In this study, a total of 110 patients (44 male and 66 female) were included. Inaddition to the conventional brain MRI, patients were exposed to enhanced cranialMRI examination by T1-weighted 3D SPGR sequence and cerebral venous MRVexamination by 2D TOF MRV sequence from May 2008 to June 2011. For eachpatient, agenesis, hypoplasia and variations of dural venous sinuses were classified.The diameter of the dural venous sinuses, the presence of OS and AG wereinvestigated via 3D SPGR and 2D TOF MRV. The volumes of the AGs, their locationwithin the sinus and their number were associated with age, gender and torcularHerophili type. The relationship among the presence of the gap flow, its location at aspecific sinus, its length and the age range, gender and type was researched by using2D TOF MRV. In addition to that, the relationship between the length of the gap flowmeasured on 2D TOF and the diameter of TS measured on 3D SPGR MRV and TShypoplasia was examined.According to our TH classification, type II (partial confluence) wasdetermined as the most common type.