Asemptomatik obez olgularda hava yolu inflamasyonunun deeğerlendirilmesi
The evaluati̇on of ai̇rway i̇nflammati̇on i̇n asymptomati̇c obese cases
  1. Tez No: 376989
  2. Yazar: SAVAŞ GEGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SERHAT ÇELİKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Obezite ve astımın dünyada eş zamanlı olarak prevalansının artma eğilimi göstermesi her iki hastalık arasında bir ilişki olabileceğini düşündürmüştür. Obezite ile astım arasındaki ilişki temel olarak mekanik ve inflamatuar teorilerle açıklanmaya çalışılmıştır. Eğer obeziteye bağlı sistemik inflamasyon astıma neden oluyorsa, henüz solunumsal semptomu olmayan obezlerde hava yolu inflamasyonun artışının tespiti inflamatuar teoriyi desteklemenin yanı sıra astım açısından riskli obez hastaların tanımlanması açısından da faydalı olabilir. Bu çalışmada, solunumsal semptomu olmayan obez kişilerin kanda CRP, soluk havası örneklerinde (EBC:exhaled breath condansate) IL-6, LTB-4 ve NO gibi inflamatuar belirteç değerleri normal kilolu kişilerle karşılaştırılarak, asemptomatik obez kişilerde hava yolu inflamasyonun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmaya BKI?i 30 ve üzerinde olan 45 olgu ile BKI?i 25 ve altında olan 31 olgu dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan obez ve nonobez grupların yaş ortalaması sırası ile 38±11, 29±8 yıl olup, kadın oranı sırası ile %80 ve %67 idi. BKI?i ile cinsiyet arasında ilişki sapatnmadı (?²=1.471, p=0.225). Obez grupta serum CRP düzeyleri anlamlı olarak yüksek saptandı (sırası ile 6.94±8.28 ve 3.29±039 ;p
Özet (Çeviri)
The increasing prevalence of both obesity and asthma has suggested that there might be a relationship between these two diseases. The relationship between obesity and asthma has been tried to be explained via mechanical and inflammatory theories. If systemic inflammation related with obesity causes asthma, the determination of increased airway inflammation among obese individuals who don?t have any respiratory symptoms yet, can be both beneficial to define the obese patients who are under risk of developing asthma besides supporting inflammatory theory. The aim of this study was to evaluate the airway inflammation of asymptomatic obese individuals by comparing the inflammatory markers such as CRP in blood, IL-4, LTB-6 and NO in EBC (Exhaled Breath Condensate) of obese individuals with asymptomatic non-obese ones. 45 obese individuals (BMI?30 ) and 31 non-obese individuals (BMI?25) as control group were included in this study.