Santral sinir sistemi ile ilişkili anomalilerin tanısında fetal manyetik rezonans görüntülemenin rolü ve ultrasonografi ile karşılaştırılması
Mris role in diagnosis of CNS-related anomalies and to compare it with us
- Tez No: 376990
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN GÖKÇE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Fetal SSS ve ilişkili anomalilerin değerlendirilmesinde temel görüntüleme yöntemi prenatal US' dir. Yapılan birçok çalışma ile de SSS patolojilerinin ve kompleks fetal anomalilerin değerlendirilmesinde MRG' nin US' ye ek katkı sağladığı gösterilmiştir. Çalışmamızda SSS ile ilişkili anomalilerin tanısında fetal MRG' nin rolünü ve US ile karşılaştırmayı amaçladık.Şubat 2008 ile Mart 2012 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Radyoloji Ana Bilim Dalı Ultrasonografi Ünitesi' ne anomali taraması için gönderilen ve obstetrik US tetkikinde santral sinir sistemi anomalisi saptanan, yaşları 16 ile 44 aralığında olan 48 gebeye US incelemesinden sonraki iki gün içerisinde obstetrik MRG tetkiki yapıldı.Çalışmada en sık görülen SSS anomali bulgusu meningomiyelosel olup 32 fetusta saptandı. Otuz fetusta ventriküler sistem anomalileri, 29 fetusta posterior fossa anomalisi saptandı. En sık tanı konulan anomali ise Chiari II malformasyonu olup 23 fetusta saptandı. Bu tanıyı 5 fetusla akrani takip etmekteydi. Toplam 13 fetusta, SSS anomalisi dışında ek anomali saptandı. Çalışmamızda US ve MRG yöntemlerinden her ikisinde de aynı görüntüleme bulguları ve aynı radyolojik tanının saptandığı fetüs sayısı 18 (%37.5) idi. Oniki olguda US' de şüpheli olarak tariflenen meningomiyelosel kesesindeki nöral elemanlar MRG' de daha iyi gösterildi. Dokuz olguda ise US' de tanımlanan meningomyelosel kesesi lokalizasyonu MRG ile değişti. Dört (%8) fetusta, US' de saptanamayan meningomiyelosel MRG ile tespit edildi. Dört (%8) olguda ise, US ile konulan tanılarda MRG tetkiki sonrası değişiklik yapıldı.Sonuç olarak, US fetal taramada kullanılan ucuz bir yöntem olmakla birlikte SSS değerlendirmesinde US bulguları bilinerek yapılan MRG, tanısal güvenilirliği artırmakta ve ek katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main imaging method which is used in evaluations of fetal CNS and related anomalies is prenatal US. Many of conducted studies showed that MRI provides additional contribution to US in evaluations of CNS pathologies and complex fetal anomalies. In our study, we aimed to reveal MRI?s role in diagnosis of CNS-related anomalies and to compare it with US.To 48 pregnant women with ages between 16 and 44 who were sent to Ultrasonography Unit of Radiology Department of Gaziosmanpaşa University between February of 2008 and March of 2012 for anomaly screening and who were diagnosed with central nervous system anomaly in obstetric US implementation; obstetric MRI examination was applied within 2 days after US examination.The anomaly finding which was found in study at highest rate is meningomyelocele, it was found in 32 fetuses. Ventricular system anomalies were found in 30 fetuses, while posterior fossa anomalies were found in 29 fetuses. The most frequent diagnosis is Chiari II malformation, while it was found in 23 fetuses. That diagnosis was followed by acrania with 5 fetuses. In total 13 fetuses, additional anomaly was found except CNS anomaly. During our study, the number of fetuses where both of US and MRI imaging methods gave same imaging results and same radiological diagnosis was 18 (37.5 %). In 12 cases; the neural units which were determined as suspected in US in meningomyelocele sac were showed better in MRI. In 9 cases, the localization of meningomyelocele sac which was determined by US changed with MRI. In 4 fetuses (8%), the meningomyelocele which could not be detected with US could be detected with MRI. Also in 4 cases (8%), the diagnosis which was made via US was changes when MRI examination was applied.As a result; although US is a cheap method for using in US fetal screening, MRI examination after knowing US findings increases the reliability of diagnosis and also provides additional contributions.