Kalsiyum paradoksunda ekstraselüler inorganik fosforun modülatör etkisi
- Tez No: 37700
- Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF KARAKULLUKÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
2+ doku; 18.75 + 1.53 pmol/g yaş doku ve (-Ca ) perfüzyonun 2ci dakikasında 13.28 + 3.93 ml/g dak olarak bulundu. 2+ Kalsiyum paradoksu oluşturulan, yani (-Ca ) perfüzyonu, mKHbb ile reperfüzyonun izlediği 3cü grupta ise Pi 39.19 + 3.58 mg/100 g yaş doku; cAMP 316.10 + 36.80 pmol/g yaş doku, cGMP 21.25 + 6.30 pmol/g yaş doku ve koroner akım reperfüzyon sonunda 4.64 + 1.63 ml/g dak bulundu. 2+ mKHbb ile dengelendikten sonra 5T (-Ca,-Pi) perfüzyon uygulanan 4cü grup kalplerde Pi 38.53 + 7.91 mg/100 g yaş doku; cAMP 114.60 + 98.50 pmol/g yaş doku; cGMP 22.90 + 8.40 pmol/g yaş doku; koroner akım 3cü dakikanın sonunda 13.11 + 5.50 ml/g dak olarak saptandı. 4cü gruptaki deney koşullarını müteakkip kalsiyum ilâve edilerek l1 daha perfüze edilen 5ci grup kalplerde Pi 71.44 + 18.30 mg/100 g yaş doku; cAMP 175.30 + 98.50 pmol/g yaş doku; cGMP 32.90 + 14.90 pmol/g yaş doku ve koroner akım 4.86 + 2.12 ml/g dak bulundu. 2+ mKHbb ile dengelendikten sonra 5' (-Ca,-Pi) ve 1' reper füzyon yapılan 6cı grup kalplerde Pi 49.50 + 9.31 mg/100 g yaş doku; cAMP 77.16 + 15.70 pmol/g yaş doku; cGMP 26.90 + 7.90 pmol/g yaş doku ve koroner akım 5.00 + 2.12 ml/g dak olarak belirlendi. 2+ mKHbb ile dengelendikten sonra sırasıyla 5' (-Ca,-Pi) 2+ 1' (+Ca,-Pi) ve 1' dakika reperfüzyon uygulanan 7ci grup kalpler de Pi 65.97 + 17.05 mg/100 g yaş doku; cAMP 167.00 + 56.1 pmol/g yaş doku; cGMP 37.30 + 13.10 pmol/g yaş doku ve koroner akım 4.97 + 2.69 ml/g dak bulundu. Her deney grubunda tesbit edilen parametreler arasındaki farkların anlamlılıkları t-testi uygulanarak belirlendi ve bu konuyla ilgili daha önce yapılmış çalışmaların ışığı altında tartışıldı. Sonuç olarak inorganik fosforun (Pi), kalsiyum paradoksu nun yol açtığı harabiyetin derecesini ve şiddetini kısmen engel lediği, cAMP'nin çok az arttığı ve cGMP'nin hemen hiç değişmediği gözlendi.
Özet (Çeviri)
The values of the group of calcium paradox (Group 3) were 39.19 + 3.58 mg/100 g wet tissue for Pi; 316.10 + 36.80 pmol/g wet tissue for cAMP, 21.25 + 6.30 pmol/g wet tissue for cGMP and 4.64 + 1.63 ml/g min for the coronary flow. The hearts of 4. Group which were perfused successively with mKHbb, 5' (-Ca2+,-Pi) the Pi value was 38.53 + 7.91 mg/100 g wet tissue; cAMP value was 114.60 + 98.50 pmol/g wet tissue; cGMP value was 22.90 + 8.40 pmol/g wet tissue; and the coronary flow at the end of the third minute was 13.11 + 5.50 ml/g min. Group 5 which is formed by hearts perfused with mKHbb, 5' (-Ca2+,-Pi) and 1' (+Ca2+,-Pi) had a Pi mean value of 71.44 + 18.30 mg/100 g wet tissue; cAMP mean value 175.30 + 78.10 pmol/g wet tissue; cGMP mean value 32.90 + 14.90 pmol/g wet tissue; and the coronary flow at the end of third minute 13.11 + 5.50 ml/g min. The hearts perfused with mKHbb, 5' (-Ca2+,-Pi), and 1' (mKHbb) formed the 6 group. The Pi mean value of this group was 49.50 + 9.31 mg/100 g wet tissue; cAMP 77.16 + 15.70 pmol/g wet tissue; cGMP 26.90 + 7.90 pmol/g wet tissue; and the coronary flow 5.00 + 2.12 ml/g min. 2+ The hearts perfused respectively with mKHbb, l'(+Ca,-Pi) and 1' (mKHbb) formed Group 7. Pi mean values was 65.97 + 17.05 mg/ 100 g wet tissue; cAMP mean values was 167.00 +56.1 pmol/g wet tissue; cGMP mean value was 37.30 + 13.10 pmol/g wet tissue and the coronary flow was 4.97 + 2.65 ml/g min. The significance of the differences between parameters obtained for each group were determined by t-test and discussed by comparing with previous studies on this subjects. Finally, we observed that Pi prevented partially the degree and the intensity of the heart injury caused by calcium paradox and the cAMP and cGMP values were in accordance with the litterature.