Transverse vibration of an axially accelerating string
  1. Tez No: 3770
  2. Yazar: MEHMET PAKDEMİRLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CERANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Eksen doğrultusunda ivmelenen ipin enine titreşimleri incelenmiştir. Hareket denklemi Hamilton prensibinden çıkarılmıştır. Ortaya çıkan kısmi diferansiyel denklem Galerkin metodu ile adi diferansiyel denklemlere dönüştürülmüştür. Galerkin yaklaşımında bir terim alındığında çözümü çok iyi bili nen Mathieu denklemi ortaya çıkmaktadır, iki terim yaklaşımın da ortaya çıkan iki denklem sistemi nümerik metodlarla çözülmüştür. Bir terim ve iki terim yaklaşımlarının sonuçları kar şılaştırılmış ve neticede bir terim yaklaşımının eksen doğrultusunda ivmelenen ipin temel enine mekanizmasını elde etmede yeterli olmadığı görülmüştür. \
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The transverse vibration of an axially accelerating string is investigated. The equation of motion is developed using Hamilton's principle. The resulting partial differential equations are discretized using Galerkin's method. Retaining one-term in Galerkin's approximation leads to a Mathieu equation, the solution of which is well known. In the two-term approximation the resulting coupled equations are solved by numerical methods. Results of the one-term and two-term approximations are compared, and it is concluded that the one-term approximation is not adequate for capturing the basic transverse instability mechanisms of the axially accelerating string.