Vibration analysis of heterogeneous rods and
Heterojen çubuk ve kirişlerde titreşim analizi
- Tez No: 276877
- Danışmanlar: PROF. DR. NAKİ TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tezin ilk bölümünde, değişken kesit ve elastik özelliğe sahip bir çubuğun eksenel titreşimi ele alınacaktır. Değişken kesitli çubukların eksenel titreşimleri bilimsel ve pratik anlamda kayda değer bir ilgi görmüş ve derinlemesine incelenmiştir. Sürekli bir sistem olarak modellenmiş eksenel dinamik yüklü bir çubuğun titreşim analizi yapılacaktır. Devamlı sistemlerin hareketleri, serbest titreşim modları yardımı ile elde edilecektir. Superpozisyon analizinde, sistemin her tür dinamik yüke olan tepkisini değerlendirmek için Duhamel integral denklemi kullanılacaktır. Eksenel yüklü bir çubuğun titreşimi, ayrıca, Laplace transform uzayında gerçekleştirerek incelenecektir. Zaman uzayındaki çözüm uygun bir nümerik ters Laplace tranformasyon metodu ile elde edilecektir. Sonuçlar Superpozisyon analizi ile karşılaştırılacaktır.İkinci bölümde, fonksiyonel derecelendirilmiş kirişe ait serbest titreşim analizi yapılmıştır. Kirişe ait Young modülü kalınlık doğrultusunda eksponansiyel olarak değişmektedir. Düzlem şekil değiştirme kabulü ile kirişin eksenel ve enine titreşim denklemleri analitik olarak çözülmüş ve kesin doğal frekans değerleri hesaplanmıştır. Sonuçlar değişik kiriş teorileri sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part, the longitudinal motion of a rod with varying cross-section and elastic properties will be examined. The longitudinal vibration of non-uniform rods is a subject of considerable scientific and practical interest that has been studied extensively. The methods of formulation and solution of an axially loaded rod modeled as a continuous system will be analyzed. The motions of continuous systems will be obtained from the superposition of the modes. In superposition analysis, Duhamel?s integral equation will used to evaluate the response of the system to any form of dynamic loading. The transient response of an axially-loaded bar will also be studied by performing the formulation in the Laplace transform space. The solution in the time domain will be obtained by an appropriate numerical inverse Laplace transformation method. The results will be compared with superposition analysis.In the second part, free vibration analysis of functionally graded (FG) beam will be performed. Young?s modulus of the beam varies in thickness direction according to an exponential law. Using plane strain equation of elasticity, governing equation of axial and transverse motion are solved and exact natural frequencies are obtained. The results are compared with those of various beam theories.