Multiple myelom'da ıss ve r-ıss evreleme sistemlerinin prognostik değerleri açısından karşılaştırılması
The comparison of iss and r-iss sataging systems in terms of prognostic values in multiple myeloma
- Tez No: 377017
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET AMAÇ: Multiple myelom, hematolojik maligniteler içinde sık görülen ve önemli morbidite ve mortalite nedeni olan bir hastalıktır. Hastalığın tanı anındaki evrelemesi, hastaya yaklaşımı ve tedavi stratejisini belirlemektedir. Uzun süredir kullanılan D.Salmon ve ISS evreleme sitemleri bazı önemli risk faktörlerini içermemektedir. Bu bağlamda 2014 yılında ISS evreleme sistemine, serum LDH düzeyi ve FISH ile yapılan genetik sınıflamanın da eklenmesi ile tanımlanan R-ISS evreleme sisteminin, ISS evreleme sistemi ile karşılaştırılması çalışmamızın temel amacıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji kliniğinde Ocak 2009 ile Aralık 2013 tarihleri arasında yeni tanı almış 84 multiple myelom hastası retroskpektif olarak değerlendirildi. Bütün hastalar benzer tedavi stratejileri ile takip edilmiş hastalardı. ISS ve R-ISS sistemlerine göre tanı anındaki evrelemleri yapıldı. LDH düzeyi ve FISH ile yapılan genetik sonuçlara göre de sağ kalım analizleri yapıldı. Ortalama sağkalım ve progresyonsuz sağkalım süreleri hesaplandı. Her iki evrenin benzer ve farklı yönleri değerlendirldi. SONUÇ: Hastaların ortanca yaşı 61,5 idi. Erkek/kadın oranı 1,27/1'di. 11 hastada (%13) LDH yüksekliği vardı. Fakat sağkalım açısından LDH önemli bir risk faktörü olarak bulunmadı. Yüksek riskli genetiğe sahip 13 hastanın (%15,4) median ortalama sağ kalımı 15 ay iken, standart riskli grupta 27 aydı.
Özet (Çeviri)
AIM: Multiple myeloma, which is a frequently seen and important disease among hematologic malignancies, is an illness that causes mortality and morbidity. The staging of the illness at the moment of diagnosis determines both the approach to the patient and treatment strategy. D.Salmon and ISS staging systems, which have been used for a long time, don't contain some important risk factors. In this context, the comparison of ISS staging system to R-ISS staging system which is identified in 2014 with addition of genetic classification made with FISH and serum LDH level is the main aim of our study. MATERIALS AND METHOD: In our study, 84 multiple myeloma patients who were newly diagnosed were evaluated retrospectively in hematology clinic of Ondokuz Mayıs University Hospital between January/2009 and December/2013. All the patients were the ones followed with similar treatment strategies. According to ISS and R-ISS systems, their stagings were made at the moment of diagnosis. According to genetic results made with FISH and serum LDH level, survival analyses were made. Overall survival and progression free survival durations were calculated. The similar and different aspects of both two stagings were evaluated. RESULT: The median age of the patients was 61,5. Men/women percentage was 1,27/1. 11 patients (%13) had high LDH level. But in terms of survival, LDH couldn't be found as an important risk factor. 13 patients (%15,4) who have high risk genetics had 15-month overall survival while 27 month in standard risky group.