Türk popülasyonunda fasiyal yüzey morfolojisinin 3 boyutlu analizi ve yaşlara göre karşılaştırılması
3 dimensional analysis and age comparison of facial surface morphology in Turkish population
  1. Tez No: 377031
  2. Yazar: HATİCE ADEMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET HAKAN TÜRKKAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk popülasyonunda yaşa ve cinsiyete göre görülen fasiyal yüzey değişimlerini, 3 boyutlu fasiyal modellerde yapılan ölçümler ve yaş gruplarına ve cinsiyete özgü olarak oluşturulan ortalama yüz modelleri üzerinde incelemektir. Çalışmada kız ve erkek bireylere ait 4 farklı yaş grubu olmak üzere toplam 8 grup mevcuttur. Çalışmamızın materyalini 3dMD yüz sistemi ile alınan 3 boyutlu yüz görüntüleri oluşturmaktadır. Ortalama yüz modellerini oluşturmak ve ölçümleri gerçekleştirmek amacıyla Geomagic XOV yazılımından yararlanılmıştır. Her bir cinsiyette kronolojik yaş grupları arasında fark olup olmadığı ANOVA ile test edilmiştir. Farklı bulunan ortalamaların ikili karşılaştırılmaları Tukey çoklu karşılaştırma testi ile yapılmıştır. İncelenen özelliklerin cinsiyetler açısından karşılaştırılmaları ise, bağımsız iki örneklem t testi ile gerçekleştirilmiştir. Ortalama yüz modelleri iterative closest point algoritması ile çakıştırılmıştır ve yüzeyler arası farklılıklar renk histogramları ile incelenmiştir Araştırmamızın sonuçlarına göre yaş grupları ve cinsiyetler arasında belirgin farklılıklarının olduğu tespit edilmiştir. Fasiyal yumuşak doku parametrelerinde erkek bireyler kız bireylere göre daha geç bir dönemde daha fazla miktarda değişim göstermişlerdir. Bunun sonucunda, daha büyük yüz yüksekliği ölçümlerine, burun yumuşak doku parametrelerine, alt ve üst dudak uzunluklarına, ortalama yüz genişliği ölçümlerine sahiptirler. Ortalama yüz modelleriyle yapılan karşılaştırmalar sonucunda ise, hem cinsiyetler arasında hem de yaş grupları arasında belirgin farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate facial morphologic differences between chronological age groups and genders with age and gender specific average faces and linear and angular measurements which has been made on 3 dimensional facial models. The individuals included in the study were divided into two main groups as males and females and 4 different chronological age groups were generated for each gender. The material of our study was consisted of 3 dimensional facial images which were obtained with 3dMD face system. Average faces were constructed and analysed with the help of Geomagic XOV software. ANOVA was performed to compare the studied characteristics among age groups. Tukey's multiple comparison test was used for pairwise comparisons. Independent samples t test was used to determine differences between gender groups. Age and gender specific average faces were superimposed with iterative closest point algorithm and differences between faces were analyzed with color histograms. According to our results significant differences were identified between chronological age groups and genders. Generally in facial soft tissue parameters males showed larger amount of changes at a later period than females. Consequently, males have larger face height measurements, soft tissue nose measurements, lower and upper lip lengths and face width. Significant differences between genders as well as chronological age groups were identified as a result of comparisons made with the average faces.