Rosuvastatinin deneysel periodontitis modelinde oksidatif stres ve enflamatuvar parametrelere etkisinin değerlendirilmesi
Determination of the role of rosuvastatin on oxidative stress and inflammatory parameters in an experimental periodontitis model of rats
  1. Tez No: 377030
  2. Yazar: MEMDUHA TÖZÜM BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YEŞİM KIRZIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ligatür indüklü periodontitis modelinde sistemik rosuvastatin kullanımının alveoler kemik kaybı ve oksidatif durum üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Metodlar: 39 erkek Wistar Albino rat rastgele 4 gruba ayrıldı: Kontrol grubu (K); Rosuvastatin grubu (R); Periodontitis grubu (P) ve Periodontitis+Rrosuvastatin grubu (PR). Ligatürler her iki kadranda maksiller ikinci molar dişlerin servikslerine yerleştirildi ve ratlar oral gavaj yardımı ile su ya da rosuvastatin ile 14 gün süre ile tedavi edildi. Sakrifikasyon sonrası, maksillada histomorfometrik and histolojik analizler yapıldı. Serum malondialdehit (MDA), nitrik oksit (NO), superoksit dismutaz, glutatyon (GSH), glutatyon peroksidaz ve yüksek duyarlı C reaktif protein (hs-CRP) konsantrasyonları enzim bağlı immunosorbent assay ile değerlendirildi. Sonuçlar: Rosuvastatin, P grubu ile karşılaştırıldığında PR grubunda alveoler kemik kaybını istatistiksel anlamlı azaltmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Background: The purpose of this study was to evaluate the effects of systemically administered rosuvastatin on alveoler bone loss (ABL) and oxidative status in ligature induced periodontitis in rats. Methods: Thirty nine male Wistar Albino rats randomly divided into 4 groups: Control group (C); Rosuvastatin group (R); Periodontitis group (P); and Periodontitis+Rosuvastatin group (PR). Ligatures were placed at the cervix of the maxillary second molars in both quadrants and all rats were treated with water or rosuvastatin by oral gavage, during 14 days. After sacrification, histomorphometric and histological analysis were performed on the maxillae. Serum malondialdehyde (MDA), nitric oxide (NO), superoxide dismutase, glutathione (GSH), glutathione peroxidase, and high sensitive C reactive protein (hs-CRP) concentrations were evaluted by enzyme-linked immunosorbent assay. Results: Rosuvastatin significantly decreased ABL in the PR group compared to the P group (p0.05).