Kitle iletişim araçlarının çocukların suç niteliğindeki davranışlara yönelmesinde etkili bir risk faktörü olması hususunda ebeveynlerin farkındalık durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of awareness of parents in mass media tools as a risk factor for children's criminal behavior
- Tez No: 377046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN UFUK SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Son yıllarda çocuk suçluluğun nedenleri ve önlenmesi konusunda birçok araştırma yapılmış ve yapılmaktadır. Çocuğun suça sürüklenmesinde etkili risk faktörleri araştırmacılar tarafından ailevi faktörler, psikolojik faktörler, biyolojik faktörler, çevresel faktörler gibi başlıklar altında incelenmektedir. Bu başlıklardan“çevresel faktörler”altında incelenen kitle iletişim araçları ve suç ilişkisi son yıllarda araştırmacıların üzerinde sıklıkla durduğu konulardandır. Çocukların suç niteliğinde davranışlara yönelmesinde kitle iletişim araçlarının etkisi olduğunu savunan araştırmacılar bu etkiyi ortaya koyacak çalışmalar yürütmüş ve yürütmektedirler. Kitle iletişim araçları ile şiddet ve saldırganlık düzeyi arasındaki ilişkiyi ve kitle iletişim araçlarının çocukların uzun ve kısa vadede olumsuz davranışlar sergilemesine etki ettiğini ortaya koyan araştırmalar mevcuttur. Bu çalışmada, kitle iletişim araçlarının çocukların suç niteliğindeki davranışlara yönelmesi üzerine etkilerinin incelenmesi ve ebeveynlerin bu konudaki farkındalık durumlarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırmaya katılan ebeveynlere demografik bilgi formu ile birlikte, araştırmacı tarafından hazırlanan ve çalışmanın hipotezlerini sınamak amacı ile oluşturulan anket formu verilmiştir. Araştırmanın sonucunda; ebeveynlerin en riskli kitle iletişim aracını bilgisayar olarak değerlendirdikleri tespit edilmiştir. Araştırmanın amacına yönelik olarak, ebeveynlerin farkındalık düzeyinin genel popUlasyon içerisinde düşük olduğu, farkında olan kesim içerisinde kadınların erkeklere, eğitim ve gelir seviyesi yüksek olan ebeveynlerin eğitim ve gelir seviyesi düşük olan ebeveynlere oranla farkındalık düzeylerinin daha yüksek olduğu ve daha bilinçli hareket ettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In past few years, studies about juvenile crimes and prevention have been carried out by researchers. Risk factors associated with juvenile crimes have been studied under these subcategories family factors, biological factors, environmental factors, and so on. The effects of mass media tools and juvenile crimes have been studied and evaluated under the environmental factors. There has been many studies that argue the effects of mass media tools on criminal acts of juveniles. Other studies have been conducted that look into the effects of mass media tools and violent and aggressive behavior in juveniles and also the effects of mass media on short and long term negative behavior of juveniles. This study has aimed to investigate the influence of mass media on tendencies of criminal behavior of juveniles, and the awareness of parents about this subject. Participants were given a survey, with demographic information form, that has been designed by the researcher specifically for this research. Results of the study have shown that; parents ranked computer to have the highest influence on juveniles' behaviors. The awareness rate of parents have been low in general population. When looked into parents with awareness women scored higher than men, and parents with higher education and income tended to be more aware of the effects of mass media on juveniles behavior than parents with lower education and less income.