Rotator manşet lezyonu olan hastalarda miyofasyal gevşetme tekniğinin etkilerinin araştırılması
The effects of myofascial release technique in patients with rotator cuff injury
  1. Tez No: 832299
  2. Yazar: NAZLICAN ERDİN STOYANOV
  3. Danışmanlar: PROF. ZEYNEP HAZAR KANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı rotator manşet lezyonu olan hastalarda miyofasyal gevşetme tekniğinin ağrı şiddeti, omuz eklem hareket açıklığı, fonksiyon, esneklik, propriosepsiyon ve kas kuvveti üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmaya parsiyel rotator manşet rüptürü ve/veya subakromial sıkışma sendromu olan 29 birey dahil edildi ve randomize olarak iki gruba ayrıldı. Kontrol grubuna (ortalama yaş 44,5 yıl, 8 Kadın/6 Erkek) transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu, hotpack ve egzersiz programını içeren klasik fizyoterapi programı uygulanırken, tedavi grubuna (ortalama yaş 56 yıl, 10 Kadın/5 Erkek) klasik fizyoterapi programına ek olarak miyofasyal gevşetme tekniği uygulandı. Tüm tedaviler 4 hafta ve toplam 10 seans olarak planlandı. Ağrı şiddeti Görsel Analog Skala, omuz eklem hareket açıklığı universal gonyometre, fonksiyon Omuz Ağrı ve Disabilite İndeksi (SPADI), esneklik mezura, propriosepsiyon Jtech Dualer inklinometre ve kas kuvveti Lafayette dijital el dinamometresi ile tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the long-term effects of myofascial release technique on pain severity, shoulder range of motion, function, flexibility, proprioception, and muscle strength in patients with rotator cuff injury. The study included 29 individuals with partial rotator cuff tear and/or subacromial impingement syndrome who were randomly divided into two groups. The control group (mean age 44.5 years, 8F/6M) received a classic physiotherapy program including transcutaneous electrical nerve stimulation, hot pack, and exercise, while the treatment group (mean age 56 years, 10F/5M) received the same classic physiotherapy program along with myofascial release technique. All treatments were planned for 4 weeks and a total of 10 sessions. Pain severity was evaluated using the Visual Analog Scale, shoulder range of motion using the universal goniometer, function using the Shoulder Pain and Disability Index (SPADI), flexibility using the tape measure, proprioception using the Jtech Dualer inclinometer, and muscle strength using the Lafayette digital hand dynamometer before and after treatment.