Miyofasyal ağrı sendromunda trapez germe egzersizine eklenen transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu ve kinesiotaping tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of transcutaneous electrical nerve stimulation and kinesio taping treatment added to the trapezius muscle stretching exercises in the myofascial pain syndrome
  1. Tez No: 366211
  2. Yazar: GÖKMEN AZATÇAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN ŞİMŞİR ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET MİYOFASYAL AĞRI SENDROMUNDA TRAPEZ GERME EGZERSİZİNE EKLENEN TRANSKUTANÖZ ELEKTRİKSEL SİNİR STİMÜLASYONU VE KİNESİOTAPİNG TEDAVİLERİNİN ETKİNLİKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Dr. Gökmen Azatçam Çalışmamızda Miyofasyal Ağrı Sendromu (MAS) olan hastaların tedavisinde TENS+Egzersiz, Kinesiotaping+Egzersiz ve sadece egzersiz uygulamasının ağrı, fonksiyon, boyun eklem hareket açıklığı üzerine erken ve geç etkilerini karşılaştırmak amaçlandı. Çalışmaya, gönüllü 20-61 yaş arası 60 hasta alındı. Hastalar randomize olarak 20'şer kişilik TENS+Egzersiz, Kinesiotaping+Egzersiz ve sadece egzersiz grupları olmak üzere üç gruba ayrıldı. Birinci gruptaki hastalara TENS (2 hafta boyunca 10 seans) ve trapez germe egzersizleri uygulandı. İkinci grup, Kinesiotaping (KT) (haftada 2 kez olmak üzere toplam 4 kez) ve trapez germe egzersizleri ile tedavi edildi. Üçüncü gruba sadece trapez germe egzersizleri verildi. Hastaların tedavi öncesi (TÖ), tedavi sonrası (TS) ve tedavi sonrası üçüncü ay kontrol (KO) değerlendirmelerinde; Vizüel Analog Skala (VAS), Basınç Ağrı Eşiği (BAE), Boyun Disabilite İndeksi (BDİ) ve boyun eklem hareket açıklığı değerleri kullanıldı. Gruplar arasında tedavi öncesi VAS, BAE, BDİ, boyun fleksiyonu, ekstansiyonu, lateral fleksiyonları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Sadece boyun sağ ve sol rotasyonları açısından gruplar arasında başlangıçta farklılık vardı, bu nedenle tüm boyun eklem hareket açıklıklarının değişim farkları karşılaştırıldı. TS ve KO'da her üç grupta da VAS, BAE, BDİ ve tüm yönlerde boyun eklem hareket açıklığında başlangıç değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzelme saptandı (p0,05). Boyun ekstansiyonunun TÖ ile TS değerlendirmelerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmezken (p>0,05), TÖ ile KO değerlendirmeleri arasında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlendi (p0,0167).
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPARISON OF THE EFFECTIVENESS OF TRANSCUTANEOUS ELECTRICAL NERVE STIMULATION AND KINESIO TAPING TREATMENT ADDED TO THE TRAPEZIUS MUSCLE STRETCHING EXERCISES IN THE MYOFASCIAL PAIN SYNDROME In our study, it was aimed to compare the early and late effects of applications of TENS + Exercise, Kinesio Taping + Exercise and only Exercise on pain, function and the neck's range of motion in treatment of patients with Myofascial Pain Syndrome (MAS). 60 volunteer patients between the ages of 20-61 were included in the study. Patients were divided into three 20-person groups randomly as TENS + Exercise, Kinesio Taping + Exercise and only Exercise groups. TENS (10 sessions during 2 weeks) and exercise for stretching the trapezius muscle were applied to patients in the first group. The second group was treated with Kinesio Taping (KT) (4 times in total as 2 times per week) and exercise for stretching the trapezius muscle. And the third group was given only the exercise for stretching the trapezius muscle. The neck's range of motion values such as Visual Analogue Scale (VAS), Pressure Pain Threshold (PPT), Neck Disability Index (NDI) were employed for neck's range of motion in the evaluation of the patients performed before treatment (BT), after treatment (AT) and three months after treatment (CO). There was no statistically significant difference in terms of VAS, PPT, NDI, neck flexion, extension and lateral flexion between the groups before treatment. There were differences between the groups only in terms of the left and right neck rotation initially; as such, the difference of changes of the entire neck's range of motion was compared. A statistically significant improvement was observed compared to the initial values in terms of VAS, PPT, NDI and cervical spine range of motion in all directions in AT and CO and in all three groups (p 0.05). No statistically significant differences were observed in BT and AT evaluations of neck extension between the groups (p> 0.05), while there was statistically significant difference in BT and CO evaluations between the groups (p 0.0167). A statistically significant improvement in favor of TENS + Exercise group was observed in BT and AT evaluations of the right lateral flexion of the neck while comparing the TENS + Exercise group and the Exercise group.