Kardiyak cerrahide nazogastrik sonda kullanımının postoperatif bulantı kusma üzerine etkisi
The effect of nasogastric tube usage on postoperative nausea and vomiting ın cardiac surgery
- Tez No: 377055
 - Danışmanlar: PROF. DR. SUNA GÖREN
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
Postoperatif bulantı-kusma (POBK) genel anestezinin en sık görülen yan etkilerinden birisidir. Kardiyak cerrahi hastalarında daha sık görülmekte ve postoperatif morbiditenin önemli bir sebebi olabilmektedir. Çalışmamızda kardiyak cerrahi hastalarında, POBK'yı etkileyen faktörleri ve nazogastrik (NG) sonda ile mide dekompresyonunun POBK üzerine etkisini retrospektif olarak araştırmayı planladık. Etik kurul onayı alındıktan sonra 18 yaş ve üzeri, ASA I-II-III, elektif kardiyak cerrahi uygulanan 296 hasta çalışmaya alındı. 196 hastaya NG sonda uygulanmış (Grup NG); 100 hastaya uygulanmamıştı (Grup K). Gruplar arasında demografik özellikler, yandaş hastalıklar, preoperatif ve postoperatif ilaç tedavileri, cerrahi özellikleri, ekstübasyon zamanları ve oral alım zamanları benzerdi. Tüm olgularda ilk 24 saatte POBK sıklığı sırasıyla %32.4,%16.6 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Postoperative nausea and vomiting (PONV) is one of the most common side effects of general anesthesia. It is seen more often in patients who underwent cardiac surgery and could be an important cause of postoperative morbidity. In our study, we aimed to research retrospectively the factors that effect PONV and the effect of gastric decompression by nasogastric (NG) tube on PONV in cardiac surgery patients. After obtaining approval from the Ethics Committee, 296 patients who were 18 years and older, were classified ASA I-II-III, underwent elective cardiac surgery were included to the study. NG tube was applied on 196 (Group NG) and was not applied on 100 patients (Group K). Demographic data, comorbidities, preoperative and postoperative medications, surgical properties, extubation times and oral intake times were similar for the groups. In the entire study population, the incidence of PONV in the first 24 hours was 32.4%, 16.6% in Group K, Group NG, respectively. For postoperative nausea, female gender, not smoking, absence of NG, postoperative opioid usage were found as risk factors (p=0.005, p=0.023,p