Yoğun bakım ünitesinde akut böbrek hasarı nedeniyle hemodiyaliz uygulanan olguların retrospektif değerlendirilmesi ve hemodiyaliz uygulamasının septik şok üzerine etkilerinin saptanması
Retrospective evaluation of acute kidney injury pati̇ents recieving hemodialysis in intensive care unit and determination the effect of hemodialisis in septic shock
- Tez No: 377062
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ŞÖHRET KAHVECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Nefroloji, Anesthesiology and Reanimation, Nephrology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Akut böbrek hasarı (ABH) glomerüler filtrasyon hızında gerileme, kan üre azotu ve kreatinin gibi nitrojen metabolitlerinin birikimiyle karakterizedir. Akut böbrek yetmezliği (ABY) ise renal replasman tedavisi (RRT) gerektirecek ciddiyette ABH olarak tanımlanmaktadır. Yoğun bakım ünitelerinde sık karşılaşılan bir klinik durum olan sepsis ve ABH ile yakından ilişkilidir. Çalışmamızın amacı ABH tanılı hastalarda RRT tedavisinin etkinliğini araştırmak; septik şok olan ve olmayan hastalar arasındaki farkları tespit etmekti. Çalışmamıza 1 Ocak 2010–30 Haziran 2014 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Reanimasyon Ünitesi'nde yatan ve ABH nedeniyle RRT uygulanan hastalar dahil edildi. Hastalar RRT başlangıcında septik şok varlığına göre iki gruba ayrıldı. Her iki grubun demografik verileri, APACHE II (akut fizyolojik ve kronik sağlık değerlendirmesi) skorları, RRT başlangıcında KDIGO evreleri, renal SOFA ve RIFLE skorları kaydedildi. Ayrıca hastaların RRT başlangıcında, tedavinin 12 ve 24.saatinde vital parametreleri ve laboratuvar değerleri kayıt altına alındı. İki grubun demografik verileri benzerdi.
Özet (Çeviri)
Acute kidney injury (AKI) is characterized with decreasing in glomerular filtration rate, accumulation in nitrogen metabolites like blood urine nitrogen and creatinine. Acute kidney failure (AKF) is described as AKI that is required renal replacement therapy (RRT). Sepsis is a common condition in intensive care units (ICU) and it is closely associated with AKI. We aimed to investigate the efficiency of RRT and to find out the differences between the patients with and without sepsis. Patients who were admitted to the nineteen bed combined medicalsurgical ICU in university hospital between 01.01.2010-30.06.2014 and recieved RRT because of AKI were included into the present study. Patients were divided into two groups, whether there was septic shock at initiation of RRT or not. Demographic data, APACHE II scores, KDIGO stages, renal SOFA scores and RIFLE scores at initiation of RRT, vital parameters and laboratory findings at initiation RRT, 12th and 24 th hour of the therapy were collected. Demographic data was similar in two groups.