Bazal hücreli karsinomlarda otofaji mekanizmasında rol alan genler
Genes that contribute to autophagy mechanism in basal cell carcinoma
- Tez No: 377093
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA NİHAT KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Deri kanserleri dünyada en sık görülen kanser türlerinden birisidir. Bunların içinden en sık görüleni olan Bazal hücreli kanser(BCC), düşük mortalite hızlarına rağmen önemli bir halk sağlığı problemi oluşturmaktadırlar. Yetersiz tedavi sonrası nükslerin %33'ü ilk yılda, %50'si ilk 2 yılda, %66'sı ilk 3 yılda, %18'i 5-10. yıl arasında olmaktadır. Otofaji uzun ömürlü proteinlerin, hasarlı organellerin, mikroorganizmaların ve virüslerin hücre içerisinde paketlenerek lizozoma taşınarak parçalanması sürecidir. Otofaji genleri (ATGs); otofaji sürecinin gerçekleşmesinde ve düzenlenmesinde rol oynarlar. Besin yokluğu, DNA hasarı, intrasellüler ROS miktarındaki artış gibi çeşitli hücresel stresde otofaji hücre canlılığı için metabolik stresi azaltmak ve hücreye alternatif enerji kaynağı sağlamak için aktiflenir. Otofaji sürecinde meydana gelen kusurların insanlarda çeşitli hastalıkların gelişimde rol oynadığı gösterilmiştir. Kanser, nörodejeneratif hastalıklar, mikrobial enfeksiyonlar bunlara örnektir. Çalışmamızda kliniğimize başvuran ve patolojisi BCC olan hastalardan alınan normal ve tümörlü dokulardan mRNA izolasyonu yapılmış ve otofaji yolağında rol alan genlerinin mRNA düzeyinde ekspresyonları IFC Controller HX ve BioMark™ HD System kullanılarak Real-time PCR ile analiz edilmiştir.Çalışılan 72 genden sadece 8inin ekspresyonunda artma gözlenmiştir. Çalışılan genlerden hiç bir tanesinde anlamlı azalma gözlenmemiştir. Otofaji ve kanser ilişkisi oldukça komplekstir. Kanser tedavisi esnasında hem normal hücrelerde hem de kanser hücrelerinde otofaji artmaktadır.Otofaji mekanizmasında rol alan genlerin kanserdeki rolünün gösterilmesi ve bu genlerin tedavide kullanılabilmesi için bol örnekli çalışmaların yapılması gerekmektedir
Özet (Çeviri)
Skin cancer is among the most common cancers worldwide. The most common of these, basal cell carcinoma(BCC), is an important public healt issue despite its low mortality rate. Following inadequate treatment, 33% of recurrences ocur within the first year, 50% within two years, 66% within three years and 18% ocur between 5 and 10 years. Autophagy is a process in which, proteins, damaged organelles, microorganisms and viruses are packed within a cell, transferred to the lysosome and digested. Autophagy genes (ATGs) take part in occurence and regulation of this proocess. In cases of cellular stress such as inadequency of nutrients, DNA damage and increased intracellular reactive oxygen species (ROS), autophagy mechanism is activated in order to decrease metabolic stress and to supply alternative energy sources. Any defect pertaining to the autophagy mechanism has been shown to play a role in several disease processes in humans. Cancer, neurodegenerative diseases and microbial diseases are common examples. In this study, we obtained specimens from healthy and tumor tissue of patients with BCC for mRNA isolation and mRNA expression levels of autophagy genes are analyzed via IFC Controller HX and BioMark HD System using real-time PCR. Of the 72 genes, only 8 showed increased expression. None of the genes showed a significant decrease. The relation between autophagy and cancer is substantially complex. During cancer treatment, autophagy is increased both in healthy and cancerous cells. Large, multicentered studies are integral to state the role of autophagy genes in cancer development and their utilization in cancer treatment.