Hastane dışı kardiyopulmoner arrestlerde halktan kurtarıcıların müdahaleleri ile sağlık çalışanlarının uyguladıkları temel ve ileri kardiyak yaşam destegi uygulamalarının sonuçları (18 aylık analiz)
The results of i̇nterventi̇on of publi̇c rescuers and the results of health professi̇onals's basi̇c and advanced appli̇cati̇ons for the out hospi̇tal cardi̇opulmonary arrests pati̇ents (analysi̇s of 18 months)
- Tez No: 377092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHÇET AL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, bölgemizde hastane dışında gelişen kardiyopulmoner arrest durumlarında gerek halktan kurtarıcılar ve gerekse sağlık profesyonelleri tarafından hastanın yeniden hayata geri dönmesinin sağlanması için yapılan tüm müdahaleler ve sonuçları, ayrıca mevcut uygulamalardaki eksiklikler ele alınmıştır. MATERYAL VE METOT: Çalışma Aralık 2012 ve Mayıs 2014 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı tarafından, 112 Acil Sağlık Hizmetleri ile eşgüdüm içinde yürütüldü. Her kardiyopulmoner arrest hasta için toplam 31 sorudan oluşan hasta tanıtım formları müdahaleyi yapan acil sağlık hizmetleri çalışanları tarafından dolduruldu. Vakaların acil servis sonrasındaki sonuçlarının takipleri araştırmacılar tarafından yapıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, patients in our region who returned to the life by the public and health professionals rescuers after cardiopulmonary arrest events developing outside the hospital, all interventions and results, as well as deficiencies in current practice are discussed. MATERIALS AND METHODS: This study was carried out in coordination with 112 Emergency Medical Services by Emergency Department of Gaziantep University Medicine Faculty between December 2012 and May 2014. An intervention introduction form consisting total of 31 questions for each CPA patient was completed by emergency medical services personnel. Follow-up results of patients after emergency services were performed by the researchers. The Kolmogorov-Smirnov test, Student t test, Mann-Whitney U Test. Kruskal-Wallis test and Dunn's multiple comparison tests were used for statistical analysis of the data.