Pulmoner tromboembolinin vitamin-D düzeyi ve kardiyak parametrelerle olan ilişkisi
Pulmonary thromboembolism of vitamin D levels and relations with cardiac parameters
- Tez No: 377097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRETTİN TALAY, DOÇ. DR. MEHMET TOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez çalışmasında Vitamin D'nin pulmoner tromboemboli ile olan ilişkisini ve diğer kardiyak belirteçlerle korelasyonunu belirlemeyi amaçladık. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde pulmoner tromboemboli tanısı konulan 38 hasta ve 35 sağlıklı kontrol çalışmaya alındı. Bilinen kalp hastalığı, astım, kanser, obezite (BKİ: 30'un üstünde olanlar ) ve depresyon tanısı olanlar çalışmaya alınmadı. Hasta ve kontrol grubunda yaş, cinsiyet ve BKİ değerleri eşdeğer olmasına dikkat edildi. İstatistiksel analiz SPSS 22.0 programı ile t testi, non-parametrik testlerden Many White U testi, ki kare testi ve korelasyon için bivariate Pearson testleri kullanılarak yapıldı. PTE hastalardaki D-Dimer, vitamin D düzeyleri ve kardiyak parametrelerden CK, CK-MB, troponin ve pro-BNP düzeyleri sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırıldı. PTE hasta grubunda kontrol grubuna göre kardiyak parametrelerden CK, CK-MB ve troponin düzeyleri daha yüksek saptandı. Fakat bu yükseklik istatiksel anlamlılık seviyesine ulaşmadı. (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Abant Izzet Baysal University Health Practice and Research Hospital pulmonary embolism was diagnosed in 38 patients and 35 healthy control study received. Known heart disease, asthma, cancer, obesity (BMI: 30 to above) and with a diagnosis of depression were excluded. Age of the patient and control groups, gender and be considered to be equivalent to the BMI. SPSS 22.0 statistical analysis program with the t-test, non-parametric tests of Many White test, chi-square test and was performed using Pearson's test for bivariate correlation. PTE in patients D-Dimer, vitamin D levels and parameters of cardiac CK, CK-MB, troponin and pro-BNP levels were compared with the healthy control group. Patients in group ,cardiac parameter compared to the control group, CK, CK-MB and troponin levels were igher than the other control group. However, this did not reach statistical significance level height.(P> 0.05).