Metastatik prostat kanserli hastaların tedavisinde gnrh agonisti olarak kullanılan leuprolide asetate 22.5 MG ile goserelin asetate 10.8 MG ilaçlarının kastrasyon üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Gnrh agonist used in the treatment of patients with metastatic prostate cancer, as in the 22.5 MG 10.8 MG pills leuproli asetate gosereli comparison of the effects of castration on asetate
  1. Tez No: 377096
  2. Yazar: GÖKHAN ÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YAĞCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Prostat kanseri erkeklerde en sık izlenen kanser olup yavaş seyirli bir kanser olmasına rağmen her yıl çok sayıda erkek bu sebeple ölmektedir. Prostat kanseri lokal, lokal ileri evre ve metastatik olarak 3 gruba ayrılabilir. Tedavisinde hastalığın evresi, hastanın yaşı, metastaz olup olmaması gibi faktörlere bağlı olarak birçok seçenek vardır. Bunlar arasında bekle-gör tedavisi, aktif izlem, radikal prostatektomi, radyoterapi, hormonal tedaviler, brakiterapi, kriyoterapi, hifu (yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason) bulunmaktadır. Çalısmamızda metastatik prostat kanserli hastaların tedavisinde GnRH agonisti olarak kullanılan leuprolide acetate 22.5 mg ile goseraline acetate 10.8 mg ilaçlarının kastrasyona olan etkilerini 2 yıl süreyle karşılaştırmayı amaçladık. Yeni tanı almış ortalama yaşları 65.5 olan 25 hastaya goseraline acetate 10.8 mg tedavisi, ortalama yaşı 64.4 olan 25 hastaya ise leuprolide acetate 22.5 mg tedavisi başlandı. Leuprolide acetate 22.5 mg tedavisi alan grupta ortalama Gleason skoru 7.8 iken goseraline acetate 10.8 mg tedavisi alan grupta ise ortalama Gleason skoru 7.84' idi. Leuprolide acetate 22.5 mg tedavisi alan toplam 2 hastanın (%8) testosteron seviyeleri kastrasyon düzeyinin üzerine çıkmıştır. Goseraline acetate 10.8 mg tedavisini kullanan toplam 3 hastanın (%12) testosteron seviyeleri kastrasyon düzeyinin üzerine çıkmıştır. 2 grup arasında 2 yıllık takipleri sırasında kastrasyon seviyesinin üzerine çıkan hasta sayıları karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Ancak çalışma sonucunda görülmüştür ki Gleason skoru yüksek olan (>9), tanı anında birden fazla metastaz saptanan, takipleri sırasında PSA değerleri >5 olan hastalarda yüksek ihtimalle kullanılan GnRH agonistinden bağımsız olarak testosteron seviyeleri daha erken kastre düzeyin üzerine çıkmaktadır. Çalışmamız sonucunda iki ilaç arasında benzer sonuçlar görsekte daha uzun süreli daha geniş serilere ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the most common cancer in men.Each year a lot of men are killed for this reason. Prostate cancer can be divided into the three groups. These are local, local advanced and metastatic prostat cancer. Treatment may vary depending on many factors like age of patient, stage of disease, metastasis. These include watchful-waiting, active surveillance, radical prostatectomy, radiotherapy, hormonal therapy, brachytherapy, cryotherapy, HiFU (high intensity focused ultrasound) are available. In this study, we aiemed to compare the efficiency of GnRH agonists (leuprolide acetate 22.5 mg and goseraline acetate 10.8 mg) on the castration levels of metastatic prostate cancer for two years. 25 patient was treated with goseraline acetate 10.8 mg and mean age was 65.5. Other 25 patient was treated with leuprolide acetate 22.5 mg and mean age was 64.4. In the group treated with leuprolide acetate 22.5 mg mean Gleason score was 7.8. In the group treated with goseraline acetate 10.8 mg mean Gleason score was 7.84. 2 patients (%8) who treated with leuprolide acetate 22.5 mg, received the testosterone levels were found above the level of castration. 3 patients (%12) who treated with goseraline acetate 10.8 mg received the testosterone levels were found above the level of castration. There was no statistically significant difference between the two groups. However, study results have been observed in the Gleason score is high (> 9) at diagnosis, multiple metastasis, during follow-up PSA values> 5 used in patients with GnRH agonists independently has reached castrate levels earlier. Though our study showed similar results between the two drugs; longer and larger series are needed.