Lactobacıllus plantarum suşları ile pirogallol üretimi
Pirogallol production by lactobacillus plantarum strains
- Tez No: 377156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KALKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezde, gallik asit dekarboksilaz enzimi bulunan farklı Lactobacillus plantarum suşları ile pirogallol üretimi araştırılmıştır. Çalışmanın birinci aşamasında gallik asit içeren sentetik besiyerine, Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nden temin edilen tarhanadan izole edilmiş Lactobacillus plantarum X inokule edilerek; farklı pH (4,5-6,5), suş konsantrasyonu (%1-4) ve substrat konsantrasyonları (%0,1-1,0) kullanılarak pirogallol üretimi için etkili olabilecek şartlar araştırılmıştır. Bu denemeler sonucunda elde edilen yanıtlar Cevap Yüzey Yöntemi kullanılarak yorumlanmıştır. Lactobacillus plantarum ile pirogallol üretiminde en yüksek pirogallol miktarı için şartların; suş konsantrasyonu %1, substrat (gallik asit) konsantrasyonu %0,99 ve diğer bir değişken olan pH 4,57 olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise belirlenen koşullarda farklı Lactobacillus plantarum suşları ile (Lactobacillusplantarum X, Lactobacillus plantarum İŞLG(2),Lactobacillus plantarum ATCC® 8014, Lactobacillus plantarum Visbyvac ) pirogallol üretimleri gerçekleştirilmiştir. Bu denemeler sonucunda en yüksek pirogallol miktarı (154,42 ?g/ml) fermantasyonun dördüncü gününde Lactobacillus plantarum X suşu ile elde edilebildiği görülmüştür. Fermantasyonun ilerleyen günlerinde ise ortamdaki pirogallol miktarlarında azalma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, different Lactobacillus plantarum strains containing gallic acid decarboxylase enzyme were used for production. In the first stage of this work, Lactobacillus plantarum X isolated from tarhana were inoculated to synthetic medium containing gallic acid and optimum conditions for production of pyrogallol were investigated : pH (4.5 to 6.5), strain concentrations (1-4%) and substrate concentrations (0.1-1.0%). Responses obtained from this experiment was determined by Response Surface Method. Conditions for the production of pyrogallol with Lactobacillus plantarum strain was determined as: concentration of strain inoculation (1%), substrate concentration (gallic acid) 0.99% and pH 4.57. In these condstage of the study, pyrogallol were produced with different Lactobacillus plantarum strains ( Lactobacillus plantarum X, Lactobacillus plantarum İŞLG(2), Lactobacillus plantarum ATCC ® 8014, Lactobacillus plantarum Visbyvac ). The highest amount of pyrogallol (154.42 ? g / ml) was produced fourth day of fermentation with a strain of Lactobacillus plantarum X. Following days the decerases in pirogalol concentrations were observed.