Molecular simulation of fibrinogen adsorption onto polyurethane surfaces
Poliüretan yüzeylere fibrinojen adsorpsiyonunun moleküler simülasyonu
- Tez No: 377161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKTUĞ AHUNBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, poliüretanların protein ile ilişkilerini incelemek için kristal polietilen glikol+hekzametilen diizosiyanat (PU1) ve amorf hint yağı+hekzametilen diizosiyanat (PU2) poliüretanları kullanılmıştır. Daha sonra C-terminus gama chain Fibrinogen (1FID) proteini polimerler üzerine altı farklı konumda yerleştirilmiştir. Simülasyonlarda suyun etkisini aktarabilmek için dielektrik kaysayısı 78'e sabitlenmiştir ayrıca PU1 polimer atomları hareketsiz ve PU2 polimer atomlari ise hareketli tutularak simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Her bir konum için enerji minimizasyonu yapılmıştır. Polimer-protein etkileşim enerjisinin en düşük olduğu konumlar seçilmiş ve sulu ortamda moleküler dinamik simülasyonlari gerçekleştirilmiştir. Ardından polimer yüzeyinden 3, 5 ve 7Å mesafede bulunan amino asitlerin yüzey ile teması sonucu ortaya çıkan etkileşim enerjileri incelenmiştir. Daha sonra, amino asit sayısına karşılık etkileşim enerjisi grafiklerinin eğimlerinden mutlak etkileşim enerjisi hesaplanmıştır. Ağırlık Merkezi Graflari zamana karşılık ve Ortalama Karekök Sapma Graflari proteinin polimer yüzeyinden mesafesi hesaplanmiştir ve ramaçandran diagramları MD simülasyonu yapılan konumlar için hazırlanmıştır. Ayrıca adsorpsiyon çalışmalarında amino asitlerin yüzeye olan ilgilerini gözlemlemek için ψ ve Φ bağ açılarındaki değişim incelenmiştir. Böylece yüzeylerin biyouyumluluğu konusunda nano ölçekte bilgi sahibi olunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, we used poly (ethylene glycol) PU1 and castor oil copolymers of hexamethylene diisocyanate-based polyurethanes (PEG-HDI and CO-HDI, respectively) PU2 as biomaterials and we focused on the adsorption characteristics of polyurethanes, which constitute a very appealing class of polymers because of their high biocompatibility and excellent physical and mechanical properties. Then, we compared their mechanisms for fibrinogen adsorption using molecular mechanics and molecular dynamics simulations. These versatile polymers have been widely used in wound dressings as well as in cardiovascular and breast implants.