Kuvvet metodu ile iki katlı hiperstatik bir çerçeve sistemin çözümü
Solution of indeterminate two storey frame system by force method
  1. Tez No: 377177
  2. Yazar: FUNDA ÖZSOY AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DURAN ATİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada iki katlı tek açıklıklı çerçeve çubuk sisteminin çözümü virtüel iş prensibine dayanan kuvvet metodu ile yapılmıştır. Çerçeve sistemi üçü içten üçü dıştan olmak üzere altıncı dereceden hiperstatiktir. Çerçeveye ait izostatik esas bir sistem seçilmiş olup, fazladan bağlar için birim yüklemeler yapılmış ve tüm sistem için birim yükleme sabitleri her bir fazladan bağ için bulunmuştur. Sisteme ait kapalı süreklilik denklemleri yazılmış olup, denklemler mathematica programıyla çözülmüştür. Fazladan bağların bulunmasıyla, moment, normal kuvvet ve kesme kuvveti diyagramları ilgili çubuk üzerinde çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, static solution of one span and two storey bar frame system is carried out by force method based on virtual work principle. Frame sistem was undeterminate of sixth degree from which three inner and three outer. First, isostatic primary structure was chosen, then for redundant inner and outer forces, unit force loading were made and corresponding displacements are obtained for each redundant force. Closed continuity equations between redundant force and displacements are obtained. The equations obtained were solved using matematica computer program. After finding redundant forces, moment, normal force and shear force function were obtained through equlibrium equations, then these functions were plotted a long with the corresponding bar (beam or column).