Enine kesitleri farklı polyester ve selülozik elyaflardan üretilmiş örme kumaşların konfor özelliklerinin incelenmesi
Investigation of comfort properties of polyester and cellulosic fiber knitted fabrics having different cross sections
- Tez No: 377181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ DEMİRYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
İnsanların örtünme ihtiyacını karşılayan tekstil endüstrisi, zamanla örtünme ihtiyacını karşılamanın yanı sıra insanı rahat ettirecek konfor özelliklerini taşıma gereğini ortaya çıkarmıştır. Genel anlamda konfor, fiziksel, psikolojik ve termofizyolojik olarak incelenebilmektedir. Bu çalışmada polyester ve rejenere selülojik kumaşların termofizyolojik özellikleri ele alınmıştır. Bu amaçla, yapılan çalışmada Ne 30/1 olarak üretilen süprem örgü yapısında örülmüş % 100 (saf) viloft, pamuk, polyester, modal, promodal, bambu, tencel, coolmax kumaşları ile % 50/50 oranında karışımı yapılan viloft/polyester, viloft/bambu, bambu/polyester kumaşlar elde edilmiş ve bu kumaşların hava geçirgenliği, ısıl direnç, su buharı geçirgenliği ve su buharı geçirgenliği direnci özellikleri test edilmiştir. Yapılan test sonuçlarına göre % 100 ürünler açısından en yüksek hava geçirgenliği değerlerini bambu kumaşlar gösterirken, en düşük hava geçirgenliği değerini viskon ve viloft kumaşlar göstermektedir. Pamuk/viloft karışımlı kumaşlara bakıldığında karışımdaki viloft oranının artmasıyla hava geçirgenliğinin düştüğü görülmüştür. Isıl direnç testlerinde % 100 ürünler arasında en yüksek ısıl direnci polyester kumaşlar gösterirken en düşük ısıl direnci rejenere selülozik kumaşlar göstermektedir. Bu durum rejenere selülozik liflerin termal iletkenlik değerlerinin yüksek olmasıyla ilişkilidir. Su buharı geçirgenliği test sonuçlarına göre ise en yüksek su buharı geçirgenliğine sahip olan kumaşların tencel kumaşlar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Textile industry,not only meets the needs of people to be covered, but also provides the comfort properties. In general, comfort can be investigated by physical, psychological and thermophysiological means. In this study, thermophysiological comfort properties of polyester and cellulosic fibers based knitted fabrics were investigated. For this purpose, 100% (pure) viloft,cotton, polyester, modal,promodal,tencel, bamboo, coolmax fabrics which is knitted by Ne 30/1 yarns in single-jersey structure, in 50-50% mixture form of viloft/polyester, viloft/cotton and bamboo/polyester fabrics and air permeability, thermal resistance, water vapor permeability, water vapor permeability resistance properties of these fabrics were tested. According to test results, as the bamboo fabrics have the highest air permeability values, viscose and viloft fabrics have the lowest air permeability values. In cotton/viloft mixture fabrics it is observed that air permeability decreased with the increasing the rate of viloft. In thermal resistance tests for 100 % products as polyester fabrics have the highest thermal resistance, regenerated cellulosic fabrics have the lowest thermal resistance. This case is associated with high conductivity values of cellulosic fabrics. According to water vapur permeability test results are showed that tencel fabrics have the highest water vapor permeability