Polyester kumaşlarda ısıl konfor özelliklerinin iyileştirilmesi
Improvement of thermal comfort properties in polyester fabrics
  1. Tez No: 724149
  2. Yazar: İRFAN CAN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada kapsamında farklı enine kesit şekillerine sahip polyester (PES) kısmi çekimli ipliklere (POY) yalancı büküm tekstüre işlemi uygulanmıştır. Aynı iplik inceliklerine sahip fakat farklı enine kesitte olan iplikler aynı üretim parametreleri ile tekstüre edilmiştir. Tekstüre işleminde tüm ipliklere fikse fırınının kullanıldığı ve kullanılmadığı durumlarda üç farklı puntalama (puntasız, orta puntalı, puntalı) işlemi uygulanmıştır. Tekstüre işlemi esnasında diğer parametreler sabit tutularak aynı şartlarda üretilmiş aynı incelik değerlerindeki ipliklerin enine kesit farklılıklarının ve farklı puntalama işleminin kumaşta oluşturduğu ısıl konfor etkisi araştırılmıştır. Kısmi çekimli ipliklere; incelik, uzama, mukavemet, kaynama çekme, düzgünsüzlük ve yağ ölçümü yapılmıştır. Tekstüre edilmiş ipliklere incelik, uzama, mukavemet, yağ, kaynama çekme ve kıvrım testleri yapılmıştır. Aynı incelik değerlerindeki ipliklerden örme makinesi parametreleri sabit tutularak örme kumaşlar elde edilmiştir. Örme kumaşlara hava geçirgenliği ve su buharı geçirgenliği testleri yapılmıştır. Kumaşlara yapılan ölçüm sonuçları istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak aynı incelik ve tekstüre şartlarında üretilmiş ipliklerin enine kesit farklılıkları, farklı puntalama işleminin kumaş test sonuçlarını etkilediği görülmüştür
Özet (Çeviri)
In this study, false twist texturing process was applied to polyester (PES) partial draft yarns (POY) with different cross-section shapes. Yarns with the same yarn fineness but different cross-section are textured with the same production parameters. In the texturing process, three different intermingling processes (centerless, center-centered, centered) were applied to all yarns when the fixed oven was used and when it was not used. During the texturing process, the thermal comfort effect created by the cross-sectional differences and different intermingling processes of yarns with the same fineness values produced under the same conditions by keeping other parameters constant were investigated. Partially drafted yarns; thinness, elongation, strength, boiling shrinkage, evenness and oil were measured. Fineness, elongation, strength, oil, boiling, tensile and crimp tests were performed on textured yarns. Knitted fabrics were obtained from yarns with the same fineness values by keeping knitting machine parameters constant. Air permeability and water vapor permeability tests were performed on knitted fabrics. The measurement results made on the fabrics were analyzed statistically. As a result, it has been observed that cross-section differences of yarns produced under the same fineness and texturing conditions and different intermingling processes affect the fabric test results.