Larenjektomi olan hastaların ameliyat sonrası bakımına ilişkin hemşirelerin bilgi düzeylerinin incelenmesi
- Tez No: 37719
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
- 37 - ÖZET Bu araştırma. İ.Ü. Araştırma ve Uygulama hasta neleri, Devlet hastaneleri ve Sosyal Sigortalar Kurumu has taneleri Kulak-Burun-Boğaz kliniklerinde çalışmakta olan Sağlık Meslek Lisesi, Hemşirelik Yüksek Okulu mezunu 70 hem şirenin larenjektomi ameliyatı olan hastaların ameliyat son rası bakımına ilişkin bilgi düzeylerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Hemşirelerin tıbbi bilgilerini ve İaren jektomili has tanın hemşirelik bakımına ilişkin bilgilerini belirlemek amacı ile anket formu kullanılmıştır. Sonuç olarak, hemşirelerin eğitim düzeyi, deneyim sü resi, istekli olma istatiksel olarak anlamlı bulunmuş ve hemşirelerin İaren jektomili hastalara bakım ile ilgili bil gilerinin orta düzeyde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
38 - SUMMARY This study has been performed to investigate the states of knowledge of to nurses in postoperative care patients who undervent laryngectomy. All nurses were gradua tes of High School and School of Nursery and were working in Ear-Nose-Throat clinics of State hospitals, Hospital of Social Secrity Institution and Medical School Hospitals of University Istanbul. An inguiry form has been used to determine the medi cal knowledge of nurses and the opinions of laryngectomised patients about the nursery care. In canclusion, the educational level, duration of experience and the enthusiasm of nurses have been found statistically significant. Their knowledge in laryngectomi sed patient care was fair.