Radyoimmuoassay progesteron ölçümleri ile kısraklarda erken gebelik teşhisi
- Tez No: 37720
 - Danışmanlar: PROF.DR. ADEM ŞENÜNVER
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 1989
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 53
Özet
- 42 - 6. ÖZET Bu araştırmada RIA progesteron test kitleri ile kıs raklarda erken gebelikte serum progesteron seviyesindeki de ğişimlerin saptanmasını ve bu değişimlere bağlı erken gebelik teşhisini amaçladık. Seksüel siklusun farklı dönemlerinde ve gebelikte, se rum progesteron seviyesinde meydana gelen değişiklikleri göz leyebilmek amacı ile 57 gebe, 25 gebe olmayan ve 18 östrus döneminde bulunan toplam 100 kısraktan alınan 125 kan serum örneklerinde progesteron seviyeleri ölçüldü. Gebe olmayan kısraklardan ovulasyonu takiben 8-10 gün ara ile 2 kez, gebeliklerinin 20-30, 30-40 ve 40-65. günlerin de olan gebe kısraklardan ise bir kez serum örneği alındı. Serum örneklerinde progesteron seviyesi RIA Progesteron Kit leri kullanılarak tespit edildi. Gebe ve gebe olmayan seksüel siklusun farklı dönemlerinde bulunan kısraklarda serum pro gesteron seviyesinde meydana gelen değişimler saptandı. Elde edilen sonuçlara göre, en düşük serum progesteron seviyesi östrustaki kısraklardan elde edildi (0.18 ng/ml). Ovulasyondan sonra artmaya başlayan serum progesteron seviye si 7. günde 5.3 ng/ml'ye yükseldi. 9. günde hafif bir azalma gösterdikten sonra ovulasyondan sonraki 12. günde tekrar 7.1 ng/ml olan 2. pik seviyeye ulaştı. Gebe olmayan kısraklarda- 43 - 15. günden sonra hızla azalmaya başlayan serum progesteron se viyesi 20. günde 0.28 ng/ml'ye düştü. Gebe kısraklarda ise 15. günden sonra serum progesteron seviyesi hafif bir azalma gös termesine rağmen 20. günden sonra hızla artmaya başlayarak 21. günde 6.0 ng/ml olan 3. pik seviyeye ulaştı. Gebe kısraklarda serum progesteron seviyesi, gebeliğin ilerlemesine paralel olarak artmaya devam etti. Gebeliğin 20- 30. gününde ortalama 4.48 ng/ml olan serum progesteron seviye si 30-40. günlerde 5.413 ng/ml ve gebeliğin 40-65.günlerinde ortalama 6.75 ng/ml'ye yükseldi. Bu çalışmada gebe kısraklarda serum progesteron sevi yesi gebelik sırasında 3.0 ng/ml'nin altına düşmedi. Gebelik için 2 ng/ml'nin alt limit olarak kabul edildiği bu çalışmada yüksek serum progesteron seviyesine sahip toplam 54 gebe kıs rakta % 94.44, düşük serum progesteron seviyesine sahip 46 gebe olmayan kısrakta ise % 100 oranında doğru sonuç elde edildi.
Özet (Çeviri)
- 44 - 7. SUMMARY The object is to work on Early Pregnancy Diagnosis in mares by astimation of serum progesteron level using a com mercial radioimmunoassay test kits. Progesteron concentration were assayed by radioimmunoassay technique in 125 peripheral serum samples collected from 57 pregnant, 25 non-pregnant 18 heat mares. Peripheral serum samples taken from non-pregnant mares twice interval 8-10 days and once from 20-30, 30-40 and 40-65 days pregnant mares. Serum progesteron levels were astimated by RIA Progesteron kits. The differences were determined in serum progesteron levels between pregnant and non-pregnant mares in their different sexual cycles. The lowest progesteron concentration were found during ostrous (0.18 ng/ml). Progesteron levels in cyclic mares increas rapidly between days 0-7 (5.3 ng/ml). It declined slightly on 7 day before rising to a second peak of 7.1 ng/ ml on the 12 day. In non-pregnant mares serum progesteron levels declined rapidly after the 15 day and became 0.28 ng/ml on 20 day. In pregnant mare serum progesteron levels declined slightly up to 15 day but it remaind high levels and progesteron levels increased rapidly after 20 day and reached their peak level (6.0 ng/ml) on 21 day.- 45 - Serum progesteron levels continued to raise depending on pregnancy and while it is 4.48 ng/ml between 20-30 days, serum progesteron levels reached 5.413 ng/ml on 30-40 days and 6.75 ng/ml on 40-65 days. In this study, serum progesteron concentration level never fall under 3.0 ng/ml in pregnant mares. We accepted a margin-line of 2 ng progesteron/ml. Thus, the mares with a concentration below 2 ng/ml are not pregnant and such with a value above 2 ng/ml are accepted pregnant. The accuracy of pregnancy diagnosis rate in 54 pregnant mares and 46 non-pregnant mares were found % 94.44, % 100 respectively by the radioimmunoassay method.