Developing a software program to determine the optimal capacity rating of cogeneration and trigeneration plants driven by gas engines for unlicensed generation of electricity
Gaz motorları tarafından tahrik edilen kojenerasyon ve trijenerasyon santrallerinin lisanssız elektrik üretimi için en uygun kapasite değerini belirleyen yazılım programının geliştirilmesi
  1. Tez No: 377268
  2. Yazar: KASIM ZOR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TEKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İçten yanmalı gaz motorları ile eş zamanlı olarak doğal gazdan birden fazla enerji tipinin birlikte üretildiği kojenerasyon ve trijenerasyon santrallerinin, özellikle oteller, hastaneler ve sanayi tesislerinde sayılarının gün geçtikçe artması, bu sistemlerin enerji verimliliği ve dağınık üretim çalışmalarındaki rolünü güçlendirmiştir. Ayrıca, EPDK'nın %80 verimlilik şartını yerine getiren ve sadece kendi ihtiyaçları için elektrik üretmek isteyen tesislere lisans muafiyeti getirmesi, gaz motorlu sistemlerin karbon salınımının az olması, devreye girme sürelerinin hızlı olması ve geri ödeme sürelerinin kısalığı, kojenerasyon ve trijenerasyon santrallerinin son dönemlerde ilgi odağı haline gelmesini sağlamıştır. Bu tezde, ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılan ve önümüzdeki yıllarda da kullanılacağı öngörülen gaz motoru tahrikli kojenerasyon ve trijenerasyon santrallerine ait hesaplamaları içeren temeller, senkronizasyon yöntemleri, güncel mevzuat ve Türkiye'deki mevcut durumu detaylı incelenmiş, bir Üniversite Hastanesi için yatırım geri dönüş süresi analizi yapılmış, EPDK mevzuatındaki lisanssız elektrik üretimi kriterlerini karşılayarak maksimum verimle kullanılabilmesine olanak sağlayacak en uygun kapasite değerinin belirlenmesi amacıyla bir metodoloji önerilerek yazılım geliştirilmiştir. Hazırlanan yazılım ile, hatalı kapasite seçimi durumunda verimsiz çalışacak atıl tesislere ve meydana gelecek ekstra maliyetlere engel olunarak ülke ekonomisine katkıda bulunacağı öngörülmektedir. Ayrıca en uygun kojenerasyon veya trijenerasyon santral kapasitesi değerinin belirlenmesiyle büyük ölçüde ithal edilen doğal gazın en verimli şekilde elektrik, ısı ve soğutmaya dönüşümü sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Internal combustion engine based cogeneration and trigeneration plants are capable of producing several energy types from a single fuel input simultaneously, and an increase in the number of cogeneration and trigeneration plants especially in hotels, hospitals and industrial facilities day by day has strengthened the role of cogeneration and trigeneration plants in the study of energy efficiency and distributed generation. In addition to those, realization of license exemption for facilities want to produce electricity just for their energy demands by ensuring the condition of 80% total efficiency, low carbon emission of systems contain gas engines, rapid operation for synchronization and shortness of payback periods make cogeneration and trigeneration plants popular in recent years. In this thesis, fundamentals containing calculations, synchronization methods, actual legislation, and current status in Turkey of gas engine driven cogeneration and trigeneration plants have been investigated in detail, an investment payback period analysis for a University Hospital cogeneration and trigeneration plant has been performed as a case study, and a software program has been developed with proposing a methodology in order to determine the selection of the optimal capacity rating fulfilling unlicensed generation of electricity criteria of EMRA by providing maximum efficiency. With the designed software program, it is expected to prevent from unproductive plants due to inaccurate sizing and extra costs by contributing the national economy positively. Besides, the energy efficient conversion of natural gas into electricity, heating and cooling will be achieved by selecting optimal capacity of the cogeneration or trigeneration plant.