Yapısal eşitlik modellemesinde tahmin yöntemleri
Estimation methods in structural equation modeling
  1. Tez No: 377288
  2. Yazar: GÖZDE KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
YEM, muhtemelen nicel sosyal bilimler ile ilgilenen bilim insanları tarafından kullanılan en yaygın istatistiksel tekniktir. Teorik ve uygulamalı istatistiksel araştırmanın etkin bir alanıdır. Son gelişmeler, farklı geleneksel yaklaşımların istatistiksel modelleme ile YEM'nin özel durumları haline gelmesine olanak sağlamıştır . YEM'de, araştırmacı tarafından varsayılan teorik model için test yapılmasını sağlamak amacı ile gözlenen değişkenler arasındaki ilişkileri gösteren çeşitli modeller kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı EO, AEKK ve GEKK gibi yaygın olarak kullanılan tahmin yöntemlerinin ve model uyumunun test edilmesini sağlayan uyum iyiliği indekslerinin incelenmesidir. TIMSS 2011 matematik dersine ilişkin 4. sınıf düzeyi öğrenci anketi verileri kullanılarak LISREL programında bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SEM is arguably one of the most popular statistical methodologies available to quantitative social scientists. SEM is an active area of theoretical and applied statistical research. Recent developments have allowed traditionally different approaches to statistical modeling to be specified as special cases of structural equation modeling. SEM uses various types of models to depict relationships among observed variables, with the same basic goal of providing a quantitative test of theoretical model hypothesized by a researcher. The propose of this study to investigate the popular methods of estimation, ML, WLS and GLS. The goodness-of-fit indices, that are used for testing model fit, are studied. Finally, the data of 4th grade students questionnaire about mathematics in TIMSS 2011 is used for an application of LISREL.