Farklı azot dozlarının rubygem ve fortuna çilek çeşitlerinde verim ve meyve kalite kriterleri üzerine etkisi
Effect of different nitrogen levels on yield and fruit quality of rubygem and fortuna strawberry cultivars
  1. Tez No: 377299
  2. Yazar: VEZİN AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, Aydın ili Sultanhisar ilçesinde, farklı azot dozlarının (0, 7, 14, 21, 28 ve 35 kg N/da) Fortuna (Fragaria x ananassa Duch. Fortuna) ve Rubygem (Fargaria x ananassa Duch. Rubygem) çilek çeşitlerinde verim ve meyve kalite kriterlerine olan etkisini araştırmak amacıyla 2013-2014 üretim yılında yürütülmüştür. Azot dozlarının 1/4'ü dikimde, 1/4'ü sonbaharda ve 2/4'ü ilkbaharda verilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, Fortuna ve Rubygem çilek çeşitlerinin yaprak N, P, K değerleri tüm uygulamalarda yeterli düzeylerde bulunmuştur. Farklı azot dozları Fortuna ve Rubygem çeşitlerinde ilk çiçeklenme tarihi, tomurcuk sayısını açan çiçek sayısını kol sayısı ve verimi üzerine etkili olduğu belirlenmiştir. Meyve boyutları hasat zamanına paralel olarak azalma göstermiş ancak azot uygulamaları bunun üzerine etkili olmamıştır. Fortuna çilek çeşidinin ortalama verim, ortalama tomurcuk sayısı, ortalama açan çiçek sayısı ve ortalama toplam suda çözünür madde miktarının Rubygem çilek çeşidine göre yüksek olduğu saptanmıştır. Meyve verimi açısından en iyi sonuç ilk haftalarda 14 kg N/da uygulamasında, sonraki haftalarda ise 28 kg N/da ve 35 kg N/da azot dozlarında gerçekleşmiştir. Genel olarak bakıldığında azot uygulamaları ürün kalitesi üzerine çok etkili olmamıştır. Ürün kalitesini koruyabilmek açısından daha serin koşullarda, gecikme olmaksızın depolanması gerekliliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to examine effects of different nitrogen rates (0, 7, 14, 21, 28 and 35 kg N/da) on yield and fruit quality of Fortuna (Fragaria x ananassa Duch. Fortuna) and Rubygem (Fargaria x ananassa Duch. Rubygem) strawberry cultivars in 2013-2014 growing season in Aydın province, Sultanhisar. Nitrogen doses were applied ¼ at planting, ¼ during fall and 2/4 during the spring. This study has been carried out to examine effects of different nitrogen rates (0, 7, 14, 21, 28 and 35 kg N/da) on yield and fruit quality of Fortuna (Fragaria x ananassa Duch. Fortuna) and Rubygem (Fargaria x ananassa Duch. Rubygem) strawberry cultivars in 2013-2014 growing season in Aydın province, Sultanhisar. Nitrogen doses were applied ¼ at planting, ¼ during fall and 2/4 during the spring. Results revealed that the leaf N, P, K contents of Fortuna and Rubygem strawberry cultivars were sufficient quantities in the all of the treatments. First blooming date, number of buds, number of blossoming, number of stolon, and yield of Fortuna and Rubygem cultivars were positively affected from the nitrogen applications. Fruit dimensions were decreased during the harvesting period while nitrogen rates were not effective on that. Fortuna strawberry cultivar had higher mean values of fruit yield, number of bud, number of blossoming and total soluble solids compound compared to Rubygem. The highest fruit yield were held in 14 kg N/da rate in the first weeks. In the following weeks that yield was relatively, better results were taken from 28 kg N/da and 35 kg N/da rates. In general, nitrogen rates were not effective on fruit quality. In terms of protecting product quality, our results suggest that strawberry fruit should be stored in cooler conditions without delaying