Farklı azot dozlarının ekim yılında Sibirya korungası (Onobrychis arenaria (Kit.) DC.)'nın büyüme ve gelişmesi üzerine etkileri
Effects of various nitrogen doses on growing and development of siberian sainfoin (Onobrychis arenaria (Kit.) DC.) in the sowing year
  1. Tez No: 16575
  2. Yazar: AYŞEGÜL KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ERAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
-V- ABSTACT Masters Thesis EFFECTS OF VARIOUS NITROGEN DOSES ON GROWING AND DEVELOPMENT OF SIBERIAN SAINFOIN (0N0BRYCHI5 ARENARIA (Kit.) DC.) IN THE SOWING YEAR Ayşegül KILIÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy supervisor: Prof. Dr. Ahmet ERAC İ99İ, Page : 44 Jury: Prof. Dr. Ahmet ERAC Prof.Dr. Ömer BAKIR Prof.Dr. Sadxk GEffÇEABf?IV- sibirya korungasının fide gelişimi bakımından, fide yaş ağırlığı 9.95-11.33 g, fide kuru ağırlığı 2.40-2.80 g arasında bulunmuştur. M2'de fide sayısı 82.75-102.50 arasındadır. Ana sap uzunluğu 22.4 8-23.75 cm. ve ana sap kalınlığı ise 2.85-3.00 mm arasında elde edilmiştir. Ana sapta yaprak sayısı 6.00-6.42, yaprak uzunluğu 17.22-18.98 cm, yaprak genişliği 5.00-5.40 cm ve yaprakta yaprakcık sayısı ise 12. 70-13.45 arasında değişiklik göstermiştir. Sibirya korungasının yeşil ot verimi 167. 78-201. 90 kg /da, kuru ot verimi de 59.25-79.05 kg /da arasında saptanmıştır. Kuru madde oranı % 93.46-93.75 ve kuru madde verimi 55.38-74.05 kg/da arasındadır. Ham protein oranı % 16.00-17.15 ve dekara ham protein verimi ise 9.75-12.74 kg arasında bulunmuştur. Azot dozları, Sibirya korungası üzerinde ekim yılında büyüm ve gelişmesi bakımından her hangi bir etki göstermemiştir. ANAHTAR KELİMELER : Sibirya korungası, azot dozları (0,2,4,6 kg/da), fide yaş ve kuru ağırlığı, m2 'de fide sayısı, ana sap uzunluğu ve kalınlığı, ana sapta yaprak sayısı, yaprak uzunluğu, yaprak genişliği, yaprakcık sayısı, yeşil ve kuru ot verimi, kuru madde oranı ve verimi, ham protein oranı ve verimi.
Özet (Çeviri)
-V- ABSTACT Masters Thesis EFFECTS OF VARIOUS NITROGEN DOSES ON GROWING AND DEVELOPMENT OF SIBERIAN SAINFOIN (0N0BRYCHI5 ARENARIA (Kit.) DC.) IN THE SOWING YEAR Ayşegül KILIÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy supervisor: Prof. Dr. Ahmet ERAC İ99İ, Page : 44 Jury: Prof. Dr. Ahmet ERAC Prof.Dr. Ömer BAKIR Prof.Dr. Sadxk GEffÇEABf-VI- This research was carried out to determine effects of nitrogen fertilizer doses ot 0, 2, 4, 6 kg/da on growing and development of Siberian sainfoin (Onobrychis arenaria (Kit.) DC.) in the sowing, year of the Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara in the year of 1989. Fresh and dry weight of Siberian sainfoin in regard, to seedling development were found, between 9.95-11.33 g and 2.40-2.80 g, respectively. The number of seedlings per square meter was between 82.75-102.50. The main stem length and thickness were obtained between 22.48-23.75 cm. and. 2.85-3.00 mm, in order. The leaf number on the main stem, leaf length, leaf width and the leaflet number on the leaf were varied between 6.00-6.42, 17.22-18.98 cm, 5.00-5.40 cm. and. 12. 70-13.45, in turn. Fresh and hay yield of Siberian saintoin was determined between 167. 18-201. 90 kg/da and 59.25-79.05 kg/da, respectively. Dry matter ratio was between 93.46-93.75 while dry matter yield, was between 55.38-74.05 kg/da. crude protein ratio and crude protein yield per decare were found between 16.00-17.15% and 9.75-12.74 kg, in order. The doses of nitrogen fertilizer have not shown and effect on Siberian sainfoin studied in concern with growing and development in the sowing year.-VII- KEY WORDS'. Siberian sainfoin, nitrogen doses (0,2,4,6 kg/da) fresh and dry weight of seedling, seedling number per square meter, main stem length and thikhness, leaf number on the main stem, leaf length, leaf width, leaflet number, fresh and. hay yield, dry matter ratio, and yield, crude protein ratio and yield.