Tuning oxygen sensitivity of ruthenium complex exploiting silver nanoparticles
Gümüş nanopartikülleri ilave edilmiş rutenyum bileşiğinin ayarlanabilir oksijen hassasiyeti
- Tez No: 377380
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, oksijene karşı duyarlı bir polimer üretimi için katkı maddesi olarak iyonik sıvılar ile birlikte gümüş nanoparçacıkları (AgNPs) kullanılmıştır. Polimerleştirici olarak plastikleştirilmiş polimetil metakrilat ve etil selüloz matris malzemesi olarak kullanılmıştır. Fiber ve gözenekli filmler elektro-eğirme yöntemiyle elde edilmiştir. Floresan özellikli tris(2,2'-bipridil) rutenyum(II) klorür (Ru(bipy)23+'nin oksijenden kaynaklı spektral tepkileri analitik sinyaller olarak izlendi. Bileşim için önerilen kalibrasyon eğrisinin lineer özelliği daha önce rapor edilenlerden daha iyi çıkmıştır. Laboratuvar koşullarında depolanarak 12 ay boyunca yapılan ölçümlerde belirgin bir şiddet değişimi olmamıştır. Bu duyarlılık ve kararlılık testleri devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we utilized silver nanoparticles (AgNPs) along with ionic liquids as additives for fabrication of polymeric oxygen sensitive fibers. Plasticized polymethyl methacrylate and ethyl cellulose (EC) were used as matrix materials. Fibers and porous films were produced by electrospinning technique. Oxygen induced spectral response of the fluorescent tris(2,2'-bipyridyl) ruthenium(II) chloride (Ru(bipy)23+) was followed as the analytical signal. Utilization of silver nanoparticles in electrospun polymeric fibers for oxygen sensing purposes resulted with many advantages such as tuned sensitivity, linear calibration plot for larger concentration ranges, increased surface area and enhancement in all sensor dynamics. Linearity of the calibration plot for the offered composition was superior with respect to the previously reported ones. When stored at the ambient airof the laboratory there was no significant drift in intensity after 12 months. Our sensitivity and stability tests are still in progress.