Kargı Çayı (Fethiye-Muğla) su ve sedimentinde ağır metal düzeylerinin belirlenmesi
Determination of heavy metal on water and sediment in Kargi River (Fethiye-Mugla)
  1. Tez No: 377407
  2. Yazar: BERAT YAVUZ YİGİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YABANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Fethiye Kargı Çayı'ndan alınan su ve sediment örneklerinde ağır metal varlığını mevsimsel olarak incelemek amacıyla yapılan bu çalışmada, Kargı Çayı üzerinde toplam 5 istasyon belirlenmiştir. Bu istasyonlardan su ve sediment örnekleri alınmıştır. Analizi yapılacak olan örnekler uygun analitik tekniklerle çözüldükten sonra indüktif olarak eşleştirilmiş plazma kütle spektroskopisinde (ICP-MS) Pb, Cr, Mn, Cu, Cd, Zn ve Ni ağır metallerinin konsantrasyonları tespit edilmiştir. Çalışılan örneklerde en fazla ağır metal birikiminin çoğunlukla sonbahar ve kış mevsimlerinde olduğu belirlenmiştir. Su ve sedimentte tespit edilen ağır metallerin konsantrasyonları sırasıyla 0,04 µg/L, 0,06 mg/kg Pb, 0,04 µg/L- 0,15 mg/kg Zn, 0,02 µg/L-1,15 mg/kg Cr, 0,03 µg/L-3,54 mg/kg Mn, tespit edilmedi-1,08 mg/kg Ni, 0,02 µg/L-0,29 mg/kg Cu'dır. Sonuç olarak Kargı Çayı su ve sedimentinde düşük konsantrasyonlarda ağır metallere rastlanırken, suda Ni ve Cd ağır metalleri, sedimette ise Cd ağır metali tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 5 station include spring water from Kargı River was chosen and water and sadiment were taken to determine the seasonal heavy metal accumulation. Samples were digested through the proper analytical techniques and then Pb, Cr, Mn, Cu, Cd, Zn ve Ni concenrations were determined by inductively coupled plasma mass spectroscopy (ICP-MS). The most heavy metal accumulation was determined in autumn and winter. Mean heavy metal concentrations detected of Water and sediment were respectively Pb 0,04 µg/L-0,06 mg/kg, Zn 0,04 µg/L- 0,15 mg/kg, ;Cr 0,02 µg/L-1,15 mg/kg, Mn 0,03 µg/L-3,54 mg/kg, Ni not detected-1,08 mg/kg, Cu 0,02 µg/L-0,29 mg/kg. As a result; heavy metals were detected at low concentrations in water and sediment on Kargı River, Ni and Cd heavy metals in water and Cd heavy metal in sediment were not detected on Kargı River.