Eşen Çayı (Kemer-Fethiye) havzasındaki alabalık yetiştiriciliği yapan işletmelerin sürdürülebilirliği için çevre, sosyal yaşam ve ekonomi üzerine etkilerinin araştırılması ve buna yönelik yönetim modelinin belirlenmesi
Investigation of the effects of rainbow trout aquaculture facilities in the Eşen River basin on environment, social life and economy (Kemer-Fethiye) for their sustainability and determination of a relevant management model
- Tez No: 334412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sürdürülebilir su ürünleri yetiştiriciliği açısından işletmelerin çevreye vermiş olduğu etkilerin araştırılması gerekmektedir. Su ürünleri yetiştiriciliğinin sürdürülebilir olması için bu etkilerin araştırılıp buna göre yönetim modellerinin belirlenerek işletmeleri, çevre dostu su ürünleri yetiştiriciliğine teşvik etmek gereklidir. Aksi takdirde, bazı çevreler tarafından su ürünleri yetiştiriciliğine karşı çevreye zarar verdiği ile ilgili tepkiler her geçen gün büyür buda ilerde sorun teşkil edecek düzeye ulaşabilir. Bu tez çalışmasında; Eşen Çayı havzasında bulunan işletmelerin sürdürülebilirlikleri için o bölgede yaşayan halk, işletme sahip ve çalışanlarıyla görüşülerek birebir anket çalışması yapılmıştır. İşletmelerin çevre, sosyal yaşam ve ekonomi üzerine olan etkilerini belirlemeye yönelikyapılan anket çalışması sonucunda bölgedeki işletmelerin, bölgede süregelen tarımsal faaliyetlere bir takım fayda ve zararlarının olduğu tespit edilmiştir. Ayrıcaişletmelerin bölge halkına istihdam yaratarak bölge ekonomisine katkı sağladığı saptanmıştır. Sonuç olarak; bu çalışmada, sürdürülebilir alabalık yetiştiriciliği için, işletmelere, kamu kuruluşlarına ve halka düşen görevler belirlenmiştir. Bu görevler neticesinde paydaşların uygulayabileceği bir yönetim modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Investigation of the effects of fish farms on the environment is required in terms of sustainable aquaculture. To sustainability of aquaculture, management model should be determined according to researched effects, and then fish farms would be encouraged for environmentally friendly aquaculture. Otherwise, the public opinion which aquaculture damages to the environment will be grown day by day, and consequently this situation may constitute a problem in the future. In this study, the questionnaire has been made with public, fish farm owners and workers with the aim of sustainability of the fish farms in the Eşen River Basin. According to questionnaire which targets to understand effects of fish farms on environment, social life and economy, fish farms in the region have both some useful and harmful effects to the ongoing agriculture activities. Also, it has been determined that the fish farms provide employment, and so contribute to economy in the region. As a result, in this study the tasks belonged to the fish farms, the public institutions and the public were specified. A management model which could be applicable by all stakeholders was established in terms of these tasks.