Spastisite tedavisinin elektrik stimulasyonun ve egzersiz tedavisinin etkileri
  1. Tez No: 37742
  2. Yazar: GÜLŞEN KAHRAMAN (KOÇ)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FUAT DİNİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bakırköy Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Markacında yapılan çalışmamıza elbilaği -ve parmak flaksör spasti sı tasi olan 90 hami pla jı 1 i hasta katılmıştır. Çalışmamız spastisi ta tedavisinde elektrik stimulasyonun ve Rruuntrom'un hamiplejik el için tarif ettiği programının spastisitayi azaltıp azaltmadığını anlamak amanı ila düzenlenmiştir. Çalışmada uygulanan tedavilerin hastalarda' aktif bilek ve parmak akstansiyon hareketlerine olan etkileri saptanmıştır. Tedavi başlangıcında 15 saanslık tedavi sonunda va tedavi bitimin den 15 gun sonra tüm hastalara goniometrik ölçüm 5Ashworth ska! asına göre spastisi tenin manual testi 58ruunstromun hemiplejik elde motor fonksiyon testinden oluşan Test formu ile değerlendirilmişti r. Test sonuçları istatîstiki yöntemler kullanarak yorumlanmış ve aş-ağıdakî sonuçlar elde edilmiştir. 1-Antagonist kaslara uygulanan tetanik faradik stimulasyonun hastadan hastaya değişmekle birlikte stimulasyondan yaklaşık 30 dakikalık bir süre için gevşeme elde edildiği tespit edilmiştir. 2~Egzersİz tedavisinin spastisite i nhibisyonuna olan etkisi elektrik stimulasyonun etkisinden daha az : ol maki a beraber spastisite inhibisyonunda geçici bir etki yarattığı görülmüştür. 3-Her iki uygulama sonunda yapılan goniometrik ölçümlerde el bileği ve parmakların istemli hareketlerinde artış olmuştur. 4-Elektrîk stimulasyonu ve egzersiz tedavisi hemiplejik elin motor fonksyonun gelişmesinde olumlu yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to compare the therapeutic efficaney of elektrical stimulation and exercise therapy approaches to reduce spasticity» Two groups of stroke patients which have spasticity in the wrist and fingers participated \r\ the study. The first group before exercise was applied tetanic faradik stimulation of antagonist muscles. The second group was treated using the Bruunstrom exercise therapy approach. The treatments effects of each patients was evaluated after fifteen days of treatment in terms of 1) Changes in the active wrist and fingers extension as measured using goniometer.2) Changes in the muscletone of the wrist and fingers flexor muscle a Ashworth scale.5) Changes in bhe isolated motor wrist and fingers as measured by Bruunstrom tests in hemiplegia. as measured using control of the of upper extremities The therapeutic effects of two approaches were compared using statical methods. According to these results we faund that: 1) Electrical stimulation was more effective to reduce spasticity for short time than exercise therapy. 2) These treatment fasilitate voluntary motor control in spastic hemiplegic hand. 3) Wrist and fingers active extension was increase