Diagnostik ve terapik dozda pulsasyonlu ultrases ışınlamasının insan eritrositleri üzerine etkisinin in vitro koşulda incelenmesi
- Tez No: 37743
- Danışmanlar: PROF.DR. SİNAN ÖNEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
- 81 - ÖZET Araştırmamızda insan eritrositlerinin Oksijen D i s a s i - yasyon Eğrisi (ODE) üzerine, pulsasyonlu ULTRASES ışınlarının etkisini incelemek amacı ile ODE'nin davranışını açıklayan Pcq değeri ve P^'yi etkilediği bilinen Eritrositer paramet- riler (Eritrosit sayısı, Hct, Hemoglobin) ile Kan Gazları ve Asit-Baz parametrilerin (pH, PCO2, Aktüel HCO“, Standart HC03, B.E., P02, S02 ve 2,3-DPG) ışınlamadan önce ve ışınla madan sonraki değerleri ölçüldü. Normal şahıslardan alınan venöz kan örnekleri; 5 MHz sabit frekanslı pulsasyonlu ULTRASES ışını ile 0 C sıcaklıkta 30 dakika süreyle ışınlandı. Deneylerimiz sonucunda, ULTRASES'le ışınlama nedeniyle pH, Aktüel HC0~, Standart HC0~, B.E., 2,3-DPG ve P5Q değerle rinde ileri derecede anlamlı bir değişme belirlendi. Ayrıca P,-q değerleri ile diğer parametriler arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon hesapları yapıldı. Buna göre değişen Pj-n değerleri ile pH, Aktüel HC0”, P0“, S0”ve 2,3-DPG değerleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu görüldü. Sonuç olarak 5 MHz frekansa sahip pulsasyonlu ULTRA SES ışınının in vitro koşulda insan venöz kanındaki P^ değe rini anlamlı bir şekilde arttırdığı ve ODE eğrisini sağa doğ ru kaydırdığı saptandı.
Özet (Çeviri)
- 82 - SUMMARY Effect of the pulsed ULTRASOUND on the Oxygen Dissaciation Curve of human erythrocytes in vitro were investigated, and erythrocytes parameters (erythrocyte count, Hct, % hemoglobin gr), Blood Gass parameters and Acit-Bases parameters (pH, Actuel HCO~, Standart HCO~, B.E., PC02, P02, SO2) and 2,3-DPG was measured to after and before of the exposure ULTRASOUND in this study. Venous blood samples of normali human was sonicated to constant temperature (0 C) and frequency (5 MHz) has by pulsed ULTRASOUND. Our results of researche showed, value of pH, Actuel HC0~, Standart HC0~, Base Excess, 2,3-DPG and P5Q was a significantly difference causes by pulsed ULTRASOUND. Among PrQ and other parameters investigated a relation by statistical analyses and a partial correlation revealed. For this reason was found a significant relation to between P5Q and value of pH, Actuel HC0~, P02, S02, 2,3-DPG. These results showed, to value of P,-q was increased significantly and an evident shifting towards the right of the oxygen dissociation curve in vitro conditions during exposured by pulsed ULTRASOUND to 5 MHz frequency.