Ultra-low-cost broad-band near-infrared silicon photodetectors based on hot electrons
Sıcak elektron temelli düşük maliyetli geniş bant yakın kızılötesi silisyum fotodedektörler
  1. Tez No: 377432
  2. Yazar: MOHAMMAD AMİN NAZİRZADEH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KEMAL OKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Silisyum; nihai kullanıcı ürünü olan akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ve giyilebilen teknolojiler gibi tüm dijital cihazların kalbinde yer almaktadır. Yarıiletken çağının başlangıcından beri, nispeten iyi elektiriksel, mekanik ve kimyasal özelliklerinden dolayı büyük ölçekli yarıiletken cihazların üretiminde temel madde olarak bilinmektedir. Silisyumun vasat optik özellikleri ise enerji eldesinde ve morötesi fotodedektör uygulamalarında kabul görmesini sağlamaktadır. Fakat nispeten büyük enerji bandı aralığı (1.12 eV) sebebiyle, geleneksel yöntemler kullanarak kızılötesi dalgaboylarında çalışan Silisyum fotodedektörler üretmek mümkün olmamıştır. Bundan dolayı, telekomünikasyon ve görüntüleme gibi düşük maliyet gerektiren kamu uygulamalarında kullanılmak üzere tamamı Silisyum teknolojisi ile üretilebilen fotodedektörler elde etmek büyük önem kazanmıştır. Kızılötesi bölgesinde foto algılama için, Silisyum tabanlı Schottky eklem aygıtlar umut verici bir aday olarak görülmektedir. Schottky eklem aygıtlarda foto algılama, iç fotoemisyon ile gerçekleşir. Gelen fotonlar metal içerisindeki elektronların kinetik enerjisini yükselterek, elektronların Schottky bariyerini atlamasına veya tünelleme yoluyla geçmesine sebep olur. Ayrıca Schottky eklemin metal kontak kısmının şekli uygun biçimde tasarlanarak plazmon rezonansları tetiklenebilir ve sıcak elektron üretimi önemli ölçüde artırılabilir. Biz bu çalışmada oldukça düşük maliyetli, geniş bantta, yakın kızılötesi bölgesinde Schottky eklem Silisyum fotodedektörleri, bu yapılar üzerindeki plazmonik etkileri, metal ve nanoyapıların çeşitlerini ve fabrikasyon teknikleri inceleyeceğiz. Bu cihazlar, 1300 nm ve 1500 nm dalgaboylarında sırasıyla 2mA/W ve 600 µA/W fototepki göstermekte ve 2000 nm dalga boyunun ötesine kadar ışığa tepki verebilmektedir. Karanlık akım yoğunluğu da 50 pA/µm2 kadar düşüktür. Mikron-altı litografi ve yüksek sıcaklıkta epitaksiyel büyütme teknikleri gibi oldukça pahalı fabrikasyon aşamaları kullanılmamakta, fabrikasyon kolaylığı ve ölçeklenebilir üretim sayesinde maliyet etkin kızılötesi dedektörler elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Silicon is at the heart of all of the end-user digital devices such as smart phones, laptops, and wearable technologies. It is the holy grail for the largescale production of semiconductor devices since start of the semiconductor era due to its relatively good electrical, mechanical and chemical properties. Silicon's mediocre optical properties also make it an acceptable material for energy harvesting and ultraviolet photodetection applications. But its relatively large bandgap (1.12 eV) makes it infrared blind. So Silicon photodetectors fail to detect infrared light using traditional techniques. Hence, an all-Silicon solution is of interest for low-cost civil applications like telecommunication and imaging. Silicon based Schottky junction is a promising candidate for infrared photodetection. Internal photoemission is the main mechanism of photodetection in the Schottky junctions. Incident photons elevate the kinetic energy of the electrons in the metal so that the energetic electrons can jump over the Schottky barrier or tunnel through it. Carefully designed metal contact of the Schottky junction can, at the same time, give rise to hot electron generation through plasmon resonances. Here we introduce ultra-low-cost broad-band near-infrared Silicon photodetectors with a study over types of metal and nanostructures and fabrication techniques. The devices exhibit photoresponsivity as high as 2 mA=W and 600 A=W at 1300 nm and 1550 nm wavelengths, and can see beyond 2000 nm wavelengths. Their dark current density is as low as 50 pA=m2. Simplicity and scalability of fabrication in this type of structures make them the most cost e ective infrared detectors due to lack of expensive fabrication steps such as sub-micron lithography and high temperature epitaxial growth techniques.