Self-assembled peptide nanostructures as a versatile tool for fabrication of nanostructured materials
Kendiliğinden düzenlenen peptit nanoyapıların nanomalzeme üretiminde çok yönlü kullanılması
  1. Tez No: 377433
  2. Yazar: RUSLAN GARİFULLİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGÜR GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Amiloid benzeri peptit (ABP) ve peptit amfifil (PA) gibi çeşitli moleküller katı faz peptit sentezi tekniğiyle sentezlenmiştir. Bu peptitler, nanoyapılı malzeme üretiminde kullanılmıştır. Amino (Ac-KFFAAK-Am) ve karboksilat (Ac-EFFAAE-Am) fonksiyonel grupları taşıyan ALP'ler solusyonda titanya büyütmek için kullanılmıştır. Ayrıca, amino grup taşıyan PA (loril-VVAGK-Am) atomik katman kaplama yöntemiyle titanya büyütmek için kullanılmıştır. İki yöntemle de elde edilmiş olan nanoyapılı titanya, boya duyarlı güneş hücreleri yapımında kullanılmıştır. Sekansıyla fitokelatini taklit eden ve adamantil fonksiyonel grubu taşıyan peptit amfifil (ADAc-6-Ahx-GECECECG-Am), elektro lif çekimi yöntemiyle üretilmiş hidroksipropil-β-siklodekstrin (HPβCD) ağını kovalent olmayan bir yolla fonksiyonelleştirmek için kullanılmıştır. Peptitle fonksiyonelleştirilmiş HPβCD ağı sonrasında sudan metal iyonlarının uzaklaştırılmasında kullanılmıştır. loril-VVAGH-Am sekanslı peptit, çinko ftalosiyanin türevini kovalent olmayan yolla enkapsüle etmek için kullanılmıştır. Enkapsüle olmuş kromoforun yeni fotofiziksel özellikleri incelenerek, ultrahızlı enerji transferi gözlemlenmiştir. L ve D PA'lar (L/D-pirenbutiril-6-Ahx-VVAGH-Am ve L/D-loril-VVAGH-Am), akiral kromoforun (piren), kendiliğinden oluşan PA fiberlerinin içinde kiral düzenlenmesini tetiklemek için kullanılmıştır. Bunun için iki yol izlenmiştir: Birinci yol, pirenin peptit sekansına konjuge edilmesini esas alırken, ikinci yolda ise, kromoforun doğrudan enkapsüle edilmesi sözkonusuydu. Supramoleküler bir şekilde, kiral olarak düzenlenmiş akiral piren moleküllerinin dairesel dikroizm sinyali sergilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Several peptides such as amyloid like peptides (ALPs) and peptide amphiphiles (PAs) were synthesized by solid phase peptide synthesis technique. These peptides were utilized in fabrication of nanostructured materials. ALPs with amino (Ac-KFFAAK-Am) and carboxylate (Ac-EFFAAE-Am) functional groups were used in growth of titanium dioxide (titania) in solution. On the other hand, PA with amino group (lauryl-VVAGK-Am) was used in growth of titania by atomic layer deposition method. Obtained nanostructured titania in each case was used in construction of dye-sensitized solar cells. Peptide amphiphile with phytochelatin mimetic sequence and adamantyl functionality (ADAc-6-Ahx-GECECECG-Am) was used in noncovalent functionalization of electrospun hydroxypropyl-β-cyclodextrin (HPβCD) mesh; HPβCD mesh functionalized with peptide was further used in metal ion scavenging. PA with sequence lauryl-VVAGH-Am was used in noncovalent encapsulation of zinc phthalocyanine derivative. New photophysical properties of encapsulated chromophore were studied and ultrafast energy transfer was observed. L and D peptide amphiphiles (L/D-pyrenebutyryl-6-Ahx-VVAGH-Am and L/D-lauryl-VVAGH-Am) were used to induce chiral organization of achiral chromophore (pyrene) in self-assembled nanofibers of PAs. Two strategies were involved to induce chiral organization: first strategy envisioned conjugation of pyrene to peptide sequence, whereas second strategy involved direct encapsulation of the chromophore. Achiral pyrene molecules organized in supramolecular chiral manner were observed to demonstrate circular dichroism.