Yonca ve sorgum x sudan otu haylajlarının in vitro gaz üretimi ve kaba yem değerlerinin belirlenmesi
Determination of in vitro gas production and forage values of alfalfa and sorghumxsudan grass
  1. Tez No: 377464
  2. Yazar: ABDULKADİR ERİŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, farklı kaba yem muhafaza yöntemlerinin kaba yemlerin besin madde içerikleri, kaba yem kalitesi, in vitro gaz üretimi ve gaz üretim parametreleri ile enerji içerikleri ve organik madde sindirilebilirlikleri üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada kaba yem kaynağı olarak yonca (Sunter) ve sorgum x sudan otları (Hay-day) kullanılmıştır. Çalışmada aynı yem bitkilerine ait dört farklı kaba yem tipi (taze, kuru ot, silaj ve haylaj) kullanılmıştır. Ayrıca güç silolanan yonca silaj ve haylajlarında katkı maddesi olarak tahıl unu (%5) kullanılmış ve katkı maddesi ilavesinin in vitro gaz üretimi ve yem değeri üzerine etkisi incelenmiştir. Yemlerin in vitro gaz üretimlerinin belirlenmesinde in vitro gaz üretim tekniği (Hohenheim gas test) kullanılmıştır. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre yürütülmüştür. Elde edilen bulgulara göre, sorgum x sudan kaba yemlerinin en iyi kaliteyi taze halde iken gösterdiği; yonca kaba yemlerinin ise katkı maddeli silaj halinde gösterdiği saptanmıştır. Silaj ve haylajlarda, katkı maddesi kullanımının YKSİLAJ ve YKHAYLAJ için pH değerlerini düşürdüğü, organik asitler içeriği üzerine ise etkisinin olmadığı görülmüştür. Çalışmamızda kullanılan farklı kaba yem muhafaza yöntemlerinin yemlerin besin madde içerikleri ve in vitro gaz üretimi üzerinde etkili olduğu görülmüş, denemede kullanılan kaba yemlerden SHAYLAJ'ın bütün inkübasyonlar boyunca en düşük gaz üretimi ve en düşük ME, NEL ve OMS değerlerine sahip olduğu saptanmıştır. Ayrıca, aynı yemin silaj ve haylajları arasında in vitro gaz üretimleri, silaj kaliteleri, yem değerleri ve besin madde içerikleri bakımından önemli farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of determining the effects of different forage conservation methods on nutrient contents, forage quality, in vitro gas production and gas production parameters, energy contents and organic material digestibilities of some forages. In present study, 2 forages (alfalfa (Sunter) and sorghumxsudan grass (Hay-day)) and 4 forage types (fresh, hay, silage and haylage) were used. Furthermore, grain flours (5%) were used in alfalfa silage and haylages and their effects on in vitro gas production and feed value were determined. In vitro gas production technique (Hohenheim gas test) was used for determining the in vitro gas productions of feeds. The study was conducted by using random parcel experimental design. The highest quality was obtained in fresh form for sorghumxsudan grass and in supplemented silage form for alfalfa. While additives decreased pH values in YKSİLAJ and YKHAYLAJ groups, they did not affect the organic acid contents. It was concluded that different conservation methods affected the nutrient contents and in vitro gas productions of forages and also that SHAYLAJ had the lowest gas production level, ME,NEL and OMD for all the incubation times. Furthermore, there were found significant differences in terms of in vitro gas productions, silage qualities, feed values and nutrient contents between the silage and haylage forms of the same forage source.