Çukurova koşullarında değişik yem bitleri ve karışımlarının en uygun silolanma yönteminin saptanması üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 39923
  2. Yazar: ALİ TÜREMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURAN SAĞLAMTİMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Çukurova koşullarında değişik yem bitkilerinin ve bitki karışımlarının en uygun silolama yöntemini saptamak amacıyla yapılan bu çalışma; 1988 ve 1989 yıllarında, Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü ve Araştırma Uygulama Çiftliğinde yürütülmüştür. Denemede silajlık materyal olarak bölgemizde yetiştirilebilen yazlık ve kışlık tahıllar ve yem bitkileri olan çim, arpa, yulaf, mısır, sorgum, fiğ, bakla, üçgül, yonca ile fazelya ve kolza bitkileri kullanılmıştır. Denemede; fiğ+italyan çimi, fiğ+arpa, bakla, bakla+yulaf, iskenderiye üçgülü, iskenderiye üçgülü+italyan çimi, italyan çimi, yonca+italyan çimi, fazelya, kolza, yonca, yonca+mısır, yonca+sorgum, mısır, sorgum olarak 15 değişik bitki ve bitki karışımları (2 baklagil : 1 buğdaygil), kırma % 5, melas % 2, üre % 1 oranlarında olmak üzere katkı maddeleri ve tüm uygulamalara koruyucu olarakta % 2 oranında tuz karıştırılarak silolama yapılmıştır. Silolama; tüm bitkiler biçildikten sonra soldurulmuş ve 2-3 cm boyunda kıyılmıştır. Daha sonra katkı maddelerinin etkisini saptamak amacıyla kontrol grubu yanında yukarıda belirtilen katkı maddeleri karıştırılarak naylon torbalara doldurulup, sıkıştırılıp, ağzı kapatılarak toprak çukurlara konup üstü yine toprakla kapatılmıştır. Açım zamanının etkisini saptamak amacıyla 21, 45 ve 90 gün sonra açılarak kimyasal ve fiziksel analizler yapılmıştır. Ayrıca silolama sonrası kayıpları karşılaştırmak amacıyla silaj öncesi ve sonrası kuru madde, ham kül ve ham protein analizleri yapılmıştır. Fiziksel analiz olarak renk, koku, strüktür, kimyasal analiz olarakda, kuru madde, ham kül, ham protein, pH, sirke asidi ve tereyağ asidi analizleri yapılmıştır. Kimyasal analizlerden eldeedilen değerler üç tekrarlamalı olarak, bitkiler ve karışımları ana parsel, katkı maddeleri alt parsel, açım zamanları minik parsel olacak şekilde bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre bilgisayarda MSTAT paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca fiziksel ve kimyasal analiz sonuçlarını birlikte yorumlamak için Königsberg anahtarı kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan bitki ve bitki karışımları ile yapılan silajlarda bitkilerin, katkı maddelerinin, açım zamanlarının etkisini saptamak amacıyla yapılan kimyasal ve fiziksel analizlerde incelenen özelliklere ilişkin bulgular aşağıda özetlenmiştir. 1. Kuru Madde: Bitkilerin ve bitki karışımlarının silaj öncesi yapılan kuru madde analizlerinde en yüksek değerler, yonca+mısır (275.03 g/kg), yonca+sorgum (270.21 g/kg), sorgum (269.71 g/kg), mısır (267.58 g/kg) bitki ve bitki karışımlardan, en düşük değerler ise üçgül (126.95 g/kg) ve bakla+yulaf (127.02 g/kg) dan elde edilmiştir. Kuru madde verimi açısından silolama sonrası elde edilen en yüksek değerler 21. gündeki açım zamanında kırma ilaveli yonca+sorgum (314.20 g/kg), 45. gündeki açım zamanında kırma ilaveli yonca+sorgum (324.41 g/kg), 90. gündeki açım zamanında kırma ilaveli yonca+sorgum (310.21 g/kg) silajlarında, en düşük değerler ise 21. gündeki açım zamanında üre ilaveli kolza (82.19 g/kg), 45. gündeki açım zamanında kontrol grubundan fazelya (87.65 g/kg), 90. gündeki açım zamanında ise üre ilaveli kolza (77.04 g/kg) silajlarından elde edilmiştir. Ayrıca kuru maddeyi arttırmada 21. ve s 90. gündeki açım zamanlarında kırma ilavesinin çok etkili olduğu, 45. gündeki açım zamanında ise kırma ve melas katkılarının eşit düzeyde etkili olduğu saptanmıştır. Açım zamanları dikkate alındığında kontrol, kırma ve üre grublarındaki silajların 21. gündeki açım zamanlarında kuru madde içeriklerinin daha yüksek olduğu, bununla birlikte melas ve üre katkılarının 90. gündeki açım zamanında silajların kuru madde içeriklerinde azalmaya neden olduğu saptanmıştır.Ham Protein : Bitkilerin ve bitki karışımlarının silaj öncesi yapılan ham protein analizlerinde en yüksek değerler, fiğ+arpa, bakla ve yoncada (%24.50), en düşük değerler ise mısır (%14.00), sorgum (%15.31) bitkilerinden elde edilmiştir. Ham protein açısından silolama sonrası elde edilen en yüksek değerler 21. gündeki açım zamanında kırma ilaveli yonca (%26.27), 45. gündeki açım zamanında kontrol grubunda bakla (%24.00), 90. gündeki açım zamanında ise kırma katkılı yonca+mısır (%24.90) silajlarından, en düşük değerler ise 21. gündeki açım zamanında kontrol grubundan fazelya (%12.00), 45. gündeki açım zamanında yine kontrol grubunda sorgum (%14.27), 90. gündeki açım zamanında melas katkılı yonca+çim (%10.67) silajlarında elde edilmiştir. Katkı maddelerinden kırmanın 21. gündeki açım zamanında bitkilerin çoğunda ham protein oranını yükselttiği, 45. gündeki aç. m zamanında üre ilavesinin, 90. gündeki açım zamanında ise üre ve melas ilavelerinin etkin olduğu saptanmıştır. Ayrıca özellikle kırmada 45., üre ilavesinde ise 90. gündeki açım zamanlarında daha düşük ham protein oranları elde edilmiştir. 3. Ham Kol : Bitkilerin ve bitki karışımlarının silaj öncesi yapılan ham kül analizlerinde en yüksek değerler, fiğ+arpa (% 19.21) ve bakla (%19.01) dan elde edilirken, en düşük değerler ise yonca+çim (%15.11) ve yonca (%15.67) bitkilerinden elde edilmiştir. Ham kül verimleri açısından silolama sonrası elde edilen en yüksek değerler, 21. gündeki açım zamanında kontrol grubundan üçgül (%26.30), 45. gündeki açım zamanında yine kontrol grubundan fiğ+çim (%26.63), 90. gündeki açım zamanında da kontrol grubundan üçgül (%27.73) silajlarından elde edilirken, en düşük değerlerde, 21. gündeki açım zamanında kontrol grubundan yonca (%9.10), 45. gündeki açım zamanında kontrol grubundan yonca+çim (%10.52), 90. gündeki açım zamanında ise kontrol grubundan mısır (%1 1.30) silajlarından elde edilmiştir. Bunun yanında melas ilavesinin 21. ve 90. gündeki açım zamanlarında, üre ilavesinin 21. günde, kırma ilavesinin ise 21., 45. ve 90. günlerdeki açım zamanlarında silajların ham kül içeriklerinde azalmaya neden olduğusaptanmıştır. Açım zamanları dikkate alındığında 45. günde kırma ilaveli, 21. ve 45. günlerde melas ilaveli, 21. gündeki açım zamanında ise üre ilaveli silajlarda ham kül içeriklerinin diğerlerine göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. 4. pH : pH değerleri açısından bitki ve bitki karışımları arasında en yüksek değerler 21., 45. ve 90. günlerdeki açım zamanlarında üre katkılı kolza silajlarından sırasıyla (8.31, 8.32, 8.11) elde edilirken, en düşük değerler ise 21. gündeki açım zamanında melas ilaveli sorgum (3.65), 45. gündeki açım zamanında kırma ilaveli fiğ+arpa (2.95), 90. gündeki açım zamanında kontrol grubundan sorgum (3.60) silajlarından elde edilmiştir. Silajda pH değerleri bakımından katkı maddelerinin etkisi dikkate alındığında 21., 45. ve 90. günlerdeki açım zamanlarında üre katkısının pH değerlerinin yükselmesine neden olduğu, yine 21., 45. ve 90. günlerdeki açım zamanlarında kırma ve melas katkılarının silajların pH içeriklerini azalttığı saptanmıştır. 5. Sirke Asidi : Sirke asidi değerleri açısından bitki ve bitki karışımları arasında en yüksek değerler 21. gündeki açım zamanında üre katkılı fiğ+çim (1.46), 45. gündeki açım zamanında kırma katkılı üçgül+çim (1.42), 90. gündeki açım zamanında üre katkılı üçgül+çim (1.22) silajlarından elde edilirken, en düşük değerler 21. gündeki açım zamanında kırma katkılı kolza (0.32), 45. gündeki açım zamanında kontrol grubundan mısır (0.34), 90. gündeki açım zamanında ise kırma katkılı sorgum (0.34) silajlarından elde edilmiştir. Sirke asidi değerleri bakımından katkı maddelerinin etkisi dikkate alındığında üre katkılı silajların 21., 45. ve 90. günlerdeki açım zamanlarında sirke asidi değerlerinin yüksek olduğu, kırma ve melas ilavelerinin 21., 45. ve 90. günlerdeki açım zamanlarında silajların sirke asidi içeriklerinde ise azalmaya neden olduğu saptanmıştır. Ayrıca 45. gündeki açım zamanında kırma ve üre ilaveli silajların 90. gündeki açım zamanında melas ilaveli silajların sirke asidi değerlerinin yüksek olduğu saptanmıştır.Tereyağ Asidi : Tereyağ asidi değerleri açısından bitki ve bitki karışımlarının silajları arasında en yüksek değerler 21. gündeki açım zamanında melas katkılı fiğ+arpa (0.90), 45. gündeki açım zamanında melas katkılı kolza (0.55), 90. gündeki açım zamanında da melas katkılı yonca+çim (0.59) silajlarından elde edilirken, en düşük değerler ise 21. gündeki açım zamanında kırma katkılı yonca (0.05), 45. gündeki açım zamanında kontrol grubundan bakla+yulaf, yonca+mısır, yonca+sorgum silajlarında (0.04) yine aynı açım zamanında kırma katkılı sorgum (0.04) silajında, 90. gündeki açım zamanında ise kırma ve melas katkılı mısır (0.05) silajlarından elde edilmiştir. Tereyağ asidi değerleri bakımından katkı maddelerinin etkisi dikkate alındığında üre ilavesinin 21., 45. ve 90. günlerdeki açım zamanlarında, kırma ilavesinin 45. gündeki açım zamanında, melas ilavesinin 21. gündeki açım zamanındaki silajların tereyağ asidi değerlerinde yükselmeye neden olduğu saptanmıştır. Açım zamanları dikkate alındığında ise kırma, melas ve üre ilaveli silajlarda 45. gündeki açım zamanının, kırma ve üre ilaveli silajlarda ise 21. gündeki açım zamanının tereyağ asidi değerlerinde azalmaya neden olduğu saptanmıştır. 7. Königsberg Anahtarı ile Yapılan Değerlendirme: Buna göre mısır, sorgum, çim, yonca+mısır, yonca+sorgum silajlarının kalitesinin yüksek olduğu, bununla birlikte fiğ+arpa, üçgül, bakla+yulaf bitkileriyle yapılan silajların genelde kötü kalitede olduğu saptanmıştır. Ayrıca melas katkılı silajların genelde iyi sonuç verdiği, bunun yanında melas kadar olmasada kırma katılan silajlarında iyi sonuç verdiği saptanmıştır. Yapılan değerlendirmede üre katkısının silajın kalitesini azalttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
- 104 - SUMMARY In order to determine the best ensiling process of various crops and crops mixtures in Çukurova an investigation has been carried out at the Çukurova University Agriculture Faculty Research and Applied Farm during1988 and 1989. In this experiment, some winter and summer cereals and forage crops grown in Çukurova were used as silage material, such as annual ryegrass, barley, oat, corn, sorghum, common vetch, faba bean, berseem clover, alfalfa, phacelia and rape. Theese crops were ensiled as pure and crop mixture at the ratio of 2 legumes + 1 grass as follows, common vetch + annual ryegrass and common vetch + barley, faba bean, faba bean + oat, berseem clover, berseem clover + annual ryegrass, alfalfa + annual ryegrass, phacelia, rape, alfalfa, alfalfa + corn, alfalfa +sorghum, corn and sorghum. Also, the ground, material molasses and urea as additives were added into silage material at the ratios of 5, 2 and 1 percent, respectively. Meanwhile salt at the ratio of 2 percent was added into all silage treatments as protective subtence. After chopping the wilted forage material to about 2-3 cm length, the chopped material was mixed with the additives as explained above and filled down in the plastic bags, after removing the air from the silage material the plastic bags were sealed and burried into soil. In order to find out the effects of the storage duration, the silages were opened after 21, 45 and 90 days and chemical and physical analyses were performed. Also, to determine the fermantation, losses dry matter, crude protein and ash analyses were done both before and after ensiling. In addition, some physical chracteristic such as color, smell, structure of silage and chemical analyses such as pH, acetic acid, buthyric acid were obserwed. By using the MSTAT statistical computer software, the values from chemical analyses were computed under split-split plots experimental design with three replications, considering the- 105 - crops and crop mixtures as main plots, additives as sub plots and storage duration as sub-sub plots. Also physical and chemical results were evaluted together according to KONIGSBERG method. The findings from the experiments have been summarized below. 1. Dry Matter : The highest dry matter values before ensiling were obtained from alfalfa+corn (275.03 g/kg), alfalfa+sorghum (270.21 g/kg), sorghum (269.71 g/kg), corn (267.58 g/kg) silages while the lowest values from berseem clover (126.95 g/kg) and faba bean+oat (127.02 g/kg) after ensiling, the highest dry matter contents for 21, 45, and 90, days were obtained from ground-added alfalfa+sorghum silages with 314.20 g/kg, 324.41 kg/da and 310.21 kg/da, respectively. The lowest dry matter contents were obtained from urea-added rape silage (82.19 g/kg) for 21, days, phacelia silage without additive (87.65 g/kg) for 45, days and urea added-rape silage (77.04 g/kg) for 90, days. Also, for 21, and 90, days, adding ground material was determined to be effective in incerasing the dry matter content of silage and for 45, days effects of ground material and molasses were equal. As far as the storage durations were considered, dry matter contents of silages treated with urea and molasses and with no additives a were higher for 21, days, however applying molasses and urea decreased the dry matter content for 90, days. 2. Crude Protein : Crude protein analyses before ensiling have shown that the highest values were in vetch+barley (24.50 %), faba bean (24.50 %) and alfalfa (24.50 %) while the lowest values were in corn (14.00 %) and sorghum (15.31 %). After ensiling, the highest protein contents for 21, 45, and 90, days were found in ground-added alfalfa (26.27 %), faba bean (24.00 %) with no additive and ground-added alfalfa+corn (24.90 %) silages respectively, while the lowest values for 21, 45, and 90, days were found in phacelia (12.00 %), control sorghum (14.27 %) silages with no additives and molasses-added alfalfa +ryegrass (10.67 %), respectively.- 106 - For 21, and 45, days, adding ground material and urea increased crude protein content while for 90, days adding urea and molasses were effective in the increasing of protein content. The crude protein contents in silages treated with ground material and urea were especially lower for 45, and 90, days respectively. 3. Crude Ash : Crude ash analyses before ensiling have shown that the highest values were fonud in vetch+barley (19.21 %) and faba bean (19.01 %) while lowest values were in alfalfa+ryegrass (15.11 %) and alfalfa (15.67 %). After ensiling, the highest crude ash contents for 21, 45, and 90, days were found in berseem clover (26.30 %), vetch +ryegrass (26.63 %) and berseem clover (27.73 %) silages with no additive, respectively while the corresponding lowest values were in alfalfa (9.10 %), alfalfa+ryegrass (10.52 %) and corn (11.30 %) silages with no additives. Also, adding molasses into silage decreased the crude ash for 21, and 90, days. In addition, applying urea decreased it for 21, days, lastly adding ground material into silage decreased the crude ratio for 21, 45, and 90, days. Considering storage durations; crude ash contents for silages treated with ground, molasses and urea were higher than others for 45, 21 and 45, and 21 days, respectively. 4. pH : As far as the pH values among the crops and crop mixtures were considered, the highest pH values in silages for 21, 45, and 90, days were obtained from the urea-added rape silages with 8.31, 8.32 and 8.11 respectively, while the corresponding lowest values were found in sorghum treated with molasses (3.65), vetch+barley with ground (2.95) and sorghum with no additive (3.60) respectively. Considering effect of the additives on pH values, for 21, 45, and 90, days urea increased the pH but ground material and molasses reduced it.- 107 - 5. Acetic Acid : From the point of view of acetic acid values, the highest values among the crops and crop mixtures for 21, 45, and 90, days were obtained from urea added vetch +ryegrass (1.46), ground-added berseem clover +ryegrass (1.42) and urea-added berseem clover +ryegrass (1.22) silages, respectively, while the lowest values for 21, 45, and 90, days were found in ground-added rape (0.32), corn with no additive (0.34) and ground-added sorghum (0.34) silages, respectively. When effects of the additives on acetic acid values were considered for 21, 45, and 90, days, the acetic acid values were higher in the silages treated with urea. However, adding the ground and molasses into silages for all days reduced the acetic acid values of silages. Also, it has been determined that acetic acid values were higher in silages with ground and urea for 45, days and in silages with molasses for 90, days. 6. Buthyric acid : When the buthyric acid values were considered, the highest values among the crops and crop mixtures for 21, 45, and 90, days were found in vetch+barley (0.90), rape (0.55) and alfalfa +ryegrass (0.59) silages treated with molasses, respectively. While the lowest values were found in alfalfa (0.05) silages treated with ground for 21 days faba bean+oat, alfalfa+corn, alfalfa+sorghum silages (0.04) with no additive for 45 days, and corn (0.05) silages treated with ground material and molasses for 90, days. What with the results of additives on buthyric acid, ground material and molasses increased the buthyric acid values for all days 45, and 21, days respectively. Considering the storage duration, the buthyric acid values in silages treated with ground material molasses and urea were lower for 45, days also, the values in silages treated with ground and urea were lower for 21, days. \- 108 - 7. Königsberg Evaluation : According to the results of evaluation by KONIGSBERG method, quality of silages from corn, sorghum, ryegrass, alfalfa+corn, alfalfa+sorghum were higher. However quality of vetch +barley, berseem clover, faba bean+oat siiage were generally low. Also molasses treatments generally gave better results for all crops, followed by ground material. Also, it has to be noted that urea treatment reduced the quality of silages.