Güneybatı Anadolu civarında dağılış gösteren Hemıdactylus Turcıcus (Lınnaeus, 1758)(Saurıa: Gekkonıdae) populasyonu üzerinde morfolojik araştırmalar
Morphological studies on Hemidactylus Turcicus (Linnaeus, 1758) (Sauria: Gekkonidae) population showing distribution in the vicinity of Southwestern Anatolia
  1. Tez No: 377502
  2. Yazar: OYA TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL VAROL TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada 2006-2011 yılları arasında Güneybatı Anadolu civarından yakalanmış toplam 36 (12 ♂♂, 18 ♀♀, 6 juv.) Hemidactylus turcicus koleksiyon örneği morfolojik yönden ayrıntılı olarak incelenmiştir. Literatürde belirtilenlerin yanı sıra ilave karakterler dahil toplam 30 morfolojik karakter kullanılarak, türün morfometrik ölçüm ve pholidosis özellikleri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular literatür verileri ile karşılaştırıldığında Güneybatı Anadolu' dan incelenen örneklerin Hemidactylus turcicus turcicus alttürü için literatürde verilen tanımlamalara büyük ölçüde benzediği sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte incelenen örneklerde bazı pholidosis karakterlerinde (STS, SPL, IL, POT, ABDPALS ve IN) birtakım farklar tespit edilmiştir. Bu farkların anlamlı olup olmadığının ayrıntılı moleküler çalışmalar ile ortaya konabileceği kanısındayız. Ayrıca aynı örnekler üzerinde yapılan yaş ile ilgili çalışmadan elde edilen veriler dikkate alındığında morfolojik çalışmalarda genç ergin ayırımını yapmada baş uzunluğunun gövde uzunluğuna oranının H. turcicus için destekleyici olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 36 Hemidactylus turcicus (12 ♂♂, 18 ♀♀, 6 juv.) as a sample of the collection captured from Southwestern Anatolia between the years of 2006-2011 were thoroughly examined morphologically. The morphometric measurement of the species and the features of pholidosis were evaluated by using totally 30 morphologic characters including the characters determined in literature and additional characters. When the results obtained and the literature data were compared, the samples examined in Southwestern Anatolia were concluded to show a close similarity to the definitions of Hemidactylus turcicus turcicus subspecies in literature. Thus, basic data were attained for the purpose of comparing species other population distributions in Turkey. Furthermore, several differences were found in some of the pholidosis characteristics in the samples examined (STS, SPL, IL, POT, ABDPALS and IN). It was concluded that whether these differences are significant or not would be determined by executing detailed molecular studies. Moreover, it was found that the ratio of head length to body length was supportive in making distinctions between young and mature for H. turcicus in morphologic studies when the data of the study carried out in same population regarding age were considered.