Çanakkale ilinin hava kalitesinin inorganik kirleticiler ve meteorolojik parametreler açısından araştırılması
Investigation of air quality of Çanakkale city in terms of inorganic air pollutions and meteoralogical parameters
- Tez No: 377501
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SİBEL MENTEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez çalışmasında Çanakkale Merkez, Lapseki ve Çan'da mevcut hava kalitesini farklı özellikteki bölgelerinde belirlemek amacıyla, iç ortamlar ve eş zamanlı dış ortamlarda hava kalitesi ve meteorolojik ölçümler yapılmıştır. Ağustos 2013-Nisan 2014 tarihleri arasında (9 ay) gerçekleştirilen çalışmada, toplam Partikül Madde (PM), Karbondioksit (CO2), Karbon monoksit (CO), Ozon (O3) ve meteorolojik parametreler anlık ölçüm yapan cihazlarla 122 farklı iç ortam ve eş zamanlı olarak dış ortamlarda ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, indoor and outdoor quality were monitored together with the meteorological measurements, in parallel, to determine the current air quality in different regions of Çanakkale city, which are Central, Lapseki and Çan towns. Particulate matter (PM), Carbon dioxide (CO2), Carbon monoxide (CO), ozone (O3) and meteorological parameters were measured in 122 different indoor sampling sites and their outdoors, in parallel, by real-time instruments between August 2013 and April 2014 (for 9 months).