Sakız koyunları için doğrusal tip değerlendirme yönteminin geliştirilmesi
Development of a linear assessment scheme for sakiz sheep
  1. Tez No: 377527
  2. Yazar: HASAN ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışması ile Sakız koyunlarından yararlanılarak süt koyunculuğunda kullanılabilecek bir tip puantajı geliştirilmiştir. Bu doğrusal değerlendirme puantajı kullanılarak koyunlar fotoğraflar üzerinden üç puantörce değerlendirilmiştir. Aynı zamanda fotoğraflar üzerinde yapılan ölçümler, oluşturulan bir ölçek yardımıyla vücut ölçülerine dönüştürülmüştür. Performans verileri, Çanakkale Halk Elinde Sakız Koyunu Islahı Projesinden sağlanmıştır. Araştırmanın materyalini“Çanakkale Sakız Koyununun Halk Elinde Islahı”projesi dâhilinde 4983 baş koyun arasından seçilen 204 baş Sakız koyunu oluşturmuştur. Puantörler arası varyans analizi bulgularına göre puanlama seviyeleri puantörler arasında değişse de puantörler arası korelasyon katsayıları ve tekrarlama derecelerine ilişkin bulgular, üç özellik haricinde diğer tüm özelliklerin değerlendirilmesinde puantörler arasında oldukça iyi bir uyuma işaret etmektedir. Vücut ölçüleriyle doğrusal dış değerlendirme özellikleri arasında istatistiksel olarak önemli bulunan korelasyon katsayıları -0,26 ile 0,57 arasında değişmiştir (P≤0,0348). Doğrusal dış değerlendirme özellikleri içerisinde istatistiksel olarak önemli bulunan korelasyon katsayıları -0,54 ile 0,61 arasında değişmiştir (P≤0,0479).Vücut ölçüleri arasında istatistiksel olarak önemli bulunan korelasyon katsayıları 0,16-0,77 arasında değişmiştir (P≤0,0229). Vücut ölçülerine göre 3 yaş ve ≥4 yaşlı koyunlar, ≤2 yaşlı koyunlara nazaran daha derin bir göğüs ve sağrıya sahiptir (P≤0,0004). Doğrusal değerlendirme özellikleri ise ≤2 yaşlı koyunların bedeninin 3 yaş ve ≥4 yaşlı koyunlara göre daha dar olduğuna işaret etmektedir (P≤0,0002). Vücut ölçüleri özelliklerinden göğüs derinliği ve kuyruk genişliğinin sütten kesim ağırlığına pozitif yönde istatistiksel önemli bir etkisi belirlenmiştir (P≤0,0229). Doğrusal değerlendirme özelliklerinden kuyruk genişliğinin doğum ağırlığına, beden derinliği ve ayak bacak siyah renk oranın sütten kesim ağırlığına, arka bacakların yandan görünüşü ve baş siyah renk oranının ise laktasyon süt verimine pozitif yönde önemli bir etkisi belirlenmiştir (P≤0,0319).Bu araştırma sonucu ile doğrusal değerlendirme puantajının, eğitim almış puantörlerce sütçü koyunlarda dış özelliklerin değerlendirilmesinde kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis a linear asssesment scheme was developed for dairy sheep. Using this assessment linear scheme, Sakız sheep was evaluated through pictures by three assessors. The body size measurements were on the photographs measured. The yield records of the sheep, the were needed for the study, were obtained from the Sheep and Goat Breeder Association of Çanakkale Province. As matarial 204 Sakız ewes were selected from 4,983 sheep, the involved in the project“Genetic improvement of Sakız sheep on farm in Çanakkale”was used. According to the findings of the analysis of variance, the level of the scores changes between the assessors. However the correlation coefficients between the scores of the assessors and the repeatability between the assesors indicated a fairly good agreement between assessors, except for three traits. The correlation coefficients between the morphometric traits and linear traits varied from -0.26 to 0.57 (P≤0.0348). The correlation coefficients between the linear type traits varied from -0.54 to 0.61 (P≤0.0479). On the other hand the correlation coefficients between the morphometric traits varied from 0.16 to 0.77 (P≤0.0229). The 3 year old and older sheep have a deeper chest as the sheep under 3 year old (P≤0,0004). On the other hand according to the linear type traits the body of the sheep under 3 year old are narrowly as the sheep over 2 year old (P≤0,0002). The morphometric traits chest deep and tail width of the sheep affect weaning weight of the lambs significantly positive (P≤0,0229). However the linear type trait tail width of the sheep affected the birth weight of their lamb, chest deep and leg coloring score affected the weaning weight of their lambs (P≤0,0319). The study concluded that the developed linear type scheme can be used for the evaluation of dairy sheep.