Lipopolisakkarit ile uyarılmış natural killer (NK) aktivitesine çinko eksikliğinin etkisi
  1. Tez No: 37757
  2. Yazar: DENİZ ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT İMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
17 Y-ÖZET Zn organizmadaki pek çok enzimde fonksiyon gören önemli bir eser elementtir. Eksik Zn diyeti ile beslenen ratlarm metabolik aktivitele rinde önemli değiş iMiMer olmakta, immiirclojik reaksiyordardarol alan hücrelerin çoğalması ve aktiviteleri değiş ikliğe uğramaktadır. NK hücreleri Large Granular Lymphocyte (LGL) denilen enfeksiyon ve tümör hücrelerine kar? ı vücut savunmasında önemli rol oynayan lenfositlerdendir. Çalışmalar hu hücre lerin. aktive olduklarında daha etkili bir savunma yaptıklarını ve sitokirder (IL-2) ve ces itli hakteriel ürünlerle (LPS) hu uyanmın meydana geldiğini göstermiş tir. Çahs mada 4-5 haftahk ratteı diyete, alınmış, kontrol grubundaki 10 rat 84 mgf kg çinko içe ren diyetle beslenirken, çinko eksik grupta 1.6-2.8 ppmüen daha as çinko içeren 10 rat kullanıl mıştır. 21 gün sonunda elde edilen bulgulara göre normal grupta LPS ile uyarıları NK aktivitesi % 9.5 ± 4.3 ve plasma çinko değerleri 131.? ± 8.8 ııg/dl bulunurken, kontrol grubunda bu değerler sırası ile % 32.5 ± 3.5 ve 206 ± 1?.? bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
18 YI -SUMMARY Zinc is a trace element fıtnctioning in many enzymes. In 2inc deficient fed rats metabolic activities and proliferation and activities of the c ells functioning in host defense are changed. HK cells are the subpopulation of lymphoid cells termed Large Granular Lymphocytes (LGL) and functioning at the host defense against infection and tumor cell3. Recent reports indi cated that NK cells are more effective inactivated form in which stimulated by cytoMnes (IL-2) and baeteriel products. In this stud.?., rats aged 4-5 w-eeks, vere fed with ad-libitum and sine deficient diet. Ten rats were fed Ad Libitum (84 ppm Zn) and termed controls. Other ten rats -were fed vith 2inc deficient diet (1.6-2.8 ppm Zn) arid termed experimental group. At the end of period (21 days), LPS stimulated NK cell activity and plasma zinc concentra tions in experimental group ^re % 9.5 ± 4.3 and 131.7 ± 8.8 j.ig/dl respectively and in control group they vere %32.5 ± 3.5 and 206 ± 17.7 \iglA\ respectively.