Transplantasyonda crossmatch yönteminin flow cytometric analizi
  1. Tez No: 37760
  2. Yazar: AYLİN ORAL BABAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT N. ÇARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Son dönem böbrek yetmezliği olan hastalara transplantasyon yapılabilmesi için, ABO kan grubu uygunluğu ve HLA doku tipi antijenlerinin uygunluğu gerekmektedir. Ayrıca hasta serumunda antikor varlığını gösteren crossmatch testinin negatif olması şartı aranmaktadır. Bu hastalarda crossmatch testini pozitif yapan antikorların oluşumu, kan transfuzyonlan, gebelikler, uzun süren immünterapi ve daha önce yapılan transplantasyonlara bağlı olabilir. Vericiye spesifik bu antikorların varlığı grafitin rejeksiyonuna neden olmaktadır. Rejeksiyonun ortaya çıkmasını önlemek amacıyla rutin olarak yapılan CDXM testi, bu çalışmada daha hassas olan flow cytometry'ye uygulandı. Burada amaç, CDXM ile belirlenemeyen antikorları FCXM ile tespit etmektir. Yapılan T hücre FCXlVTinde, hasta serumunda vericiye spesifik IgG ve/veya IgM sınıfından antikorların olup olmadığı araştırıldı. Buna göre CDXMe paralel olarak,36 transplantasyona aday böbrek hastası serumu FCXM ile analiz edildi. Sonuç olarak CDXM negatif/FCXM pozitif 3 hasta tespit edildi. Bu hastalardan birinin pozitifliğinin IgG'ye bağlı, ikisinin pozitifliğinin ise IgüVTye bağlı olduğu gösterildi. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY ABO blood group and HLA matching should be performed for kidney transplantation in end-stage renal failure. Furthermore the crossmatch test detecting the presence of antibody in the serum of the subject must be negative. The antibodies which are responsible for the positivity of the crossmatch test can be generated by blood transfusion, pregnancy, long term immuntherapy or a recent transplantation. The presence of such donor-specific antibodies could be the cause of graft rejection. In the study, the Complement-Dependent Cytotoxic Crossmatch (CDXM) test, a routine method for the detection of anti-HLA antibodies was applied to flow cytometry (FC) in order to improve sensitivity.The aim is to detect low antibody titers which do not produce a positive result in the CDXM. The presence of such donor-specific IgG and/or IgM antibodies was investigated by using donor T cells. Accordingly, the analysis of the sera of 36 renal transplantation candidates were assayed concurrently by FCXM and CDXM. Three patients were found be negative in CDXM and positive in FCXM. The positivity in FCXM was due to IgG antibodies in one patient and IgM antibodies in the other two patients. 35